Rzecznik MZ: 700 osób po powrocie z Wielkiej Brytanii zgłosiło się do testów na koronawirusa

Około 700 osób wracających z Wielkiej Brytanii zgłosiło się do sanepidu, aby otrzymać skierowanie do testu na koronawirusa - poinformował Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski wydał dyspozycję sanepidowi, aby umożliwić przeprowadzenie testu na koronawirusa każdej osobie, która powróciła z Wielkiej Brytanii. Decyzja szefa resortu zdrowia związana jest z informacjami o pojawieniu się w Anglii nowego szczepu koronawirusa, który rozprzestrzenia się szybciej niż jego dotychczasowa forma, ale nie powoduje ostrzejszych objawów.

Rzecznik MZ:  700 osób wracających z Wielkiej Brytanii zgłosiło się do sanepidu

Andrusiewicz przekazał Polskiej Agencji Prasowej, że do popołudnia w poniedziałek (21 grudnia) do sanepidu zgłosiło się około 700 osób, które wróciły z Wielkiej Brytanii. Około 100 osób zgłosiło się w województwie mazowieckim, 90 w województwie łódzkim i 80 w województwie dolnośląskim.

- Dziękujemy za odpowiedzialność. Wszystkie te osoby mogą być przykładem, jak zachować się w okresie świątecznym, troszcząc o bliskich. Liczymy, że w kolejnych dniach, kolejne osoby będą się zgłaszały - powiedział Andrusiewicz.

Polska zawiesza loty z Wielkiej Brytanii

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w sobotę (20 grudnia) o zawieszeniu połączeń lotniczych z Wielką Brytanią. "Ze względów bezpieczeństwa loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek. Decyzja związana jest z pojawieniem się nowej odmiany koronawirusa" - napisał na Twitterze Müller.

Michał Dworczyk wyjaśnił, że decyzja o zawieszeniu lotów z Wielkiej Brytanii dopiero od wtorku została podjęta ze względu na Polaków zamieszkujących w tym kraju. Według Dworczyka w Wielkiej Brytanii mieszka około miliona Polaków - część z nich na święta Bożego Narodzenia powracają do kraju. - Chodziło o to, żeby całkowicie nie wywracać życia tym osobom i to jest tak naprawdę jedyny argument - podkreślił Dworczyk.

Decyzje o zakazie lotów z i do Wielkiej Brytanii podjęły już takie państwa jak: Niemcy, Holandia, Włochy i Bułgaria. Nie można również korzystać z połączenia promowego z Dover, aby przedostać się do Francji. Z kolei w Czechach dla osób powracających ze Zjednoczonego Królestwa wprowadzono obowiązkową 10-dniową kwarantannę.

Zobacz wideo Rząd przedstawia kolejne szczegóły narodowej strategii szczepień. Morawiecki: Mamy zakontraktowane już 60 mln dawek
Więcej o: