RPA. Wykryto nowy wariant koronawirusa. Różni się od szczepu z Wielkiej Brytanii

Ministerstwo zdrowia RPA ogłosiło, że w kraju wykryto nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2, który odpowiada za większą liczbę zakażeń, hospitalizacji i zgonów. Jest to szczep inny od tego, który wykryto już w Wielkiej Brytanii.

Jak podaje "Times", nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2 w Republice Południowej Afryki został nazwany 501.V2. W ostatnim czasie to właśnie ten szczep ma dominować wśród zakażonych COVID-19 w kraju.

Zobacz wideo Rząd przedstawia kolejne szczegóły narodowej strategii szczepień. Morawiecki: Mamy zakontraktowane już 60 mln dawek

Nowy wariant koronawirusa w RPA. Odpowiada za 80-90 proc. nowych zakażeń

Eksperci do spraw zdrowia i naukowcy odpowiedzialni za strategię walki z epidemią koronawirusa w RPA twierdzą, że nowy szczep napędza liczbę zakażeń. Poza tym obserwowany jest także wzrost hospitalizacji (w szpitalach przebywa ponad 8 500 zakażonych, co jest najwyższym wynikiem od początku epidemii) i zgonów z powodu infekcji SARS-CoV-2. W ostatnich dwóch tygodniach średnia liczba zakażeń z siedmiu dni i na 100 tysięcy mieszkańców podwoiła się z 6,47 do 14,68.

Szczepionka na koronawirusaSzef BioNTech: Szczepionka będzie skuteczna na nowy szczep koronawirusa

- Wstępne dane wskazują, że ten wariant koronawirusa, który dominuje w czasie drugiej fali w RPA, rozprzestrzenia się szybciej niż w czasie pierwszej fali. Odpowiada za około 80-90 proc. nowych zakażeń - mówi przewodniczący komitetu doradczego rządu ds. walki z COVID-19, prof. Salim Abdool Karim. Nowa odmiana koronawirusa różni się od szczepu z Wielkiej Brytanii - nowe warianty wykazują się większą zakaźnością, ale nie cięższym przebiegiem choroby. Naukowcy pracują już nad tym, czy opracowane szczepionki na COVID-19 zapewnią ochronę także przed szczepem wirusa z RPA.

- Nie wiemy, skąd się wziął i nie wiemy, dlaczego się uformował. Jest za wcześnie, aby stwierdzić, czy pojawienie się tego wariantu będzie bardziej dotkliwe - dodaje prof. Salim Abdool Karim. W RPA wykryto 930 711 przypadków zakażeń koronawirusem. Od początku epidemii z powodu infekcji SARS-CoV-2 zmarło już 24 907 obywateli tego kraju.

Koronawirus w Wielkiej BrytaniiWHO: Nie ma powodu do niepokoju z powodu nowej odmiany koronawirusa

Więcej o: