Wielka Brytania. Naukowcy podejrzewają, że nowy szczep koronawirusa łatwiej zakaża dzieci

Z ustaleń brytyjskich naukowców wynika, że nowy szczep koronawirusa ma większe zdolności do zakażania dzieci. Dane, które zebrali, wskazują także, że jest on lepiej przystosowany do przenoszenia się.
Zobacz wideo Rząd przedstawia kolejne szczegóły narodowej strategii szczepień. Morawiecki: Mamy zakontraktowane już 60 mln dawek

Nowy szczep koronawirusa o nazwie VUI-202012/01 został odkryty w Wielkiej Brytanii. Przypadki zakażenia ujawniono m.in. w Londynie i w południowo-wschodniej Anglii. Jego pojawienie się skłoniło brytyjski rząd do wprowadzenia nowych restrykcji, a rządy wielu innych państw - do wstrzymania lotów z i do Zjednoczonego Królestwa. Naukowcy pilnie przyglądają się nowemu wariantowi koronawirusa. Z ich pierwszych ustaleń wynika, że jest skuteczniejszy w zakażaniu dzieci - pisze Sky News

- Istnieje wskazówka, że ma większą skłonność do zarażania dzieci. Nie ustaliliśmy żadnego związku przyczynowego na ten temat, ale możemy to zobaczyć w danych - powiedział prof. Neil Ferguson podczas sesji Q&A rządowej grupy doradczej ds. nowych i pojawiających się zagrożeń wirusami układu oddechowego (NervTag).

Nowy szczep koronawirusa. Naukowcy: Możliwe, że ma większe zdolności do przenoszenia się

Wtórowała mu prof. Wendy Barclay, która powiedziała, że biorąc pod uwagę wpływ nowego szczepu koronawirusa na dzieci, należy zachować szczególną ostrożność.

- Nie mówimy, że jest to wirus specjalnie atakujący dzieci. Wiemy, że SARS-CoV-2 nie był tak skuteczny w zakażaniu dzieci, jak dorosłych i istnieje wiele hipotez na ten temat. I znowu, jeśli nowemu szczepowi łatwiej jest znaleźć komórkę wejściową, to sprawia, że szanse na zakażenie jest bardziej wyrównane [w różnych grupach wiekowych - red.] - mówiła prof. Barclay.

Profesor Ferguson powiedział, że "istnieją mocne dowody na to, że nowy zmutowany szczep jest o 50 proc. bardziej zdolny do przenoszenia się niż poprzedni wirus". 

Więcej o: