Jest rozporządzenie ws. "godziny policyjnej" w sylwestra. Zakaz przemieszczania się z wyjątkami

W Dzienniku Ustaw opublikowano rządowe rozporządzenie dotyczące nowych ograniczeń, m.in. "godziny policyjnej" w sylwestra. Zgodnie z zapisem rozporządzenia, przemieszczanie się w noc sylwestrową będzie zabronione - poza kilkoma wyjątkami.

W dokumencie zapisano, że od 31 grudnia od godziny 19.00 do 1 stycznia do godziny 6.00 przemieszczanie się na obszarze kraju jest możliwe wyłącznie w celu "wykonywania czynności służbowych, zawodowych, wykonywania działalności gospodarczej" lub "zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego".

Do 17 stycznia rozporządzenie zakazuje działalności dyskotek i klubów nocnych lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach czy w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni. Wyjątkiem są sportowe kluby taneczne.

Do 17 stycznia zakazane będzie również organizowanie zgromadzeń, z wyłączeniem zgromadzeń organizowanych na podstawie zawiadomienia. Wyjątkiem są zebrania służbowe oraz imprezy i spotkania do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku będącym miejscem zamieszkania lub pobytu organizatora. Do limitu osób nie wlicza się jednak osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Nowe rozporządzenie opublikowane

Ustanowiono także zakaz działalności basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, z wyłączeniem obiektów działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą dla pacjentów, członków kadry narodowej polskich związków sportowych oraz działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej, ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności.

W rozporządzeniu ustanowiono, że do 17 stycznia od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00, przemieszczanie się osób do 16. roku życia może się odbywać wyłącznie pod opieką rodzica, opiekuna prawnego lub innej osoby dorosłej, chyba że dziecko lub nastolatek jedzie do np. do szkoły lub na egzamin zawodowy.

Do 17 stycznia w obiektach handlowych lub usługowych, w tym parkach handlowych, o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 metrów kwadratowych, ustanowiono zakaz handlu detalicznego, z wyłączeniem konkretnych przypadków. Z zakazu zwolnione są między innymi sklepy, które sprzedają głównie żywność, środki medyczne czy artykuły budowlane, remontowe lub meble.

Do 17 stycznia ograniczono także działalność hoteli. Korzystać z nich można w określonych przez rozporządzenie przypadkach, między innymi przy wykonywaniu zawodu medycznego, pracy sezonowej czy pracy w usługach transportowych.

Rozporządzenie wchodzi w życie 28 grudnia.

W związku z epidemią koronawirusa ferie zimowe dla wszystkich uczniów odbędą się w tym roku w jednym terminie - od 4 do 17 stycznia.

Zobacz wideo Rząd ogłasza narodową kwarantannę od 28 grudnia. Zamknięte hotele, stoki i galerie handlowe (wypowiedź z 17.12)
Więcej o: