WHO: Nie ma powodu do niepokoju z powodu nowej odmiany koronawirusa. "Nie jest bardziej zabójczy"

Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że nie ma powodów do większego niepokoju z powodu ujawnionej w Wielkiej Brytanii nowej odmiany koronawirusa. WHO poinformowało, że brytyjskie władze sanitarne na bieżąco przekazują organizacji wszystkie dostępne informacje. Wiele wskazuje na to, że wchodzące na rynek szczepionki są w stanie pokonać nową odmianę wirusa.

Nowa mutacja wirusa miała w Wielkiej Brytanii pojawić się już we wrześniu, ale w połowie grudnia badania pokazały, że w samym tylko Londynie to właśnie ona jest przyczyną ogromnej większości zachorowań. Według brytyjskich ekspertów odmiana rozchodzi się o 70 procent szybciej.

Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia oświadczyli, że nie widzą powodu do większych niepokojów, bo wirus roznosi się szybciej, ale nie jest bardziej zabójczy niż wcześniejsze odmiany. WHO zastrzega jednak, że nowa mutacja nie została jeszcze w pełni sprawdzona. - Badania nad przeciwciałami trwają w czasie, gdy o tym rozmawiamy. Spodziewamy się wyników badań w najbliższych dniach i tygodniach - mówiła Maria van Kerkhove z WHO.

Eksperci twierdzą, że wchodzące na rynek szczepionki na koronawirusa powinny być skuteczne także wobec nowej odmiany wirusa. Oświadczenie w tej sprawie wydały również koncerny Pfizer i BioNTech, pierwszej szczepionki, która dostała już zielone światło w Wielkiej Brytanii, USA czy w Unii Europejskiej.

Nową odmianę koronawirusa, przywiezioną z Wielkiej Brytanii, wykryto już także w Australii, Danii oraz w RPA.

Zobacz wideo Rząd przedstawia kolejne szczegóły narodowej strategii szczepień. Morawiecki: Mamy zakontraktowane już 60 mln dawek
Więcej o: