Europejska Agencja Leków pozytywnie oceniła szczepionkę Pfizera. Ostateczna decyzja KE tego samego dnia

Europejska Agencja Leków autoryzowała pierwszą szczepionkę na koronawirusa i dała Komisji Europejskiej zielone światło dla ich ostatecznego zatwierdzenia oraz dopuszczenia na unijny rynek. Według zapowiedzi szefowej KE może się to wydarzyć jeszcze w poniedziałek wieczorem.

Preparat Pfizer/BioNTech to pierwsza szczepionka przeciwko COVID-19, która uzyskała autoryzację unijnej agencji. Ta decyzja nie kończy jeszcze procedury zatwierdzania specyfiku w Unii. Ostateczną decyzję o dopuszczeniu szczepionki do obrotu we Wspólnocie podejmie Komisja Europejska.

To przełomowy moment w naszych staraniach o dostarczenie Europejczykom bezpiecznej i efektywnej szczepionki! Europejska Agencja Leków wydała właśnie pozytywną opinię na temat szczepionki Pfizer/BioNTech. Będziemy teraz działać szybko. Spodziewam się decyzji Komisji Europejskiej dziś wieczorem

- napisała na Twitterze przewodnicząca KE. 

Szefowa Europejskiej Agencji Leków Erner Cooke powiedziała, że są silne dowody na skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek Pfizer/BioNTech. 

- Nasza opinia, oparta na sile naukowych dowodów dotyczących bezpieczeństwa, jakości i skuteczności, otwiera drogę do pierwszego dopuszczenia do obrotu szczepionek przeciwko COVID-19 wraz z odpowiednimi zabezpieczeniami i kontrolami -powiedziała Cooke. - To znaczący krok naprzód w walce z pandemią. Dowody w przekonujący sposób pokazują, że korzyści są większe niż ryzyko - powiedziała.

Szczepionka prawdopodobnie zadziała też na nowy szczep

Podczas konferencji przedstawiciele Agencji mówili również, że nie ma dowodów, które wskazywałyby na to, że szczepionka nie zadziała przeciwko nowemu szczepowi koronawirusa. EMA poinformowała również, że po otrzymaniu szczepionki pacjent ma być przez 50 minut obserwowany, czy nie występuje u niego reakcja alergiczna.

Jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia, zatwierdzenie szczepionki będzie warunkowe, firma będzie musiała spełnić jeszcze później dodatkowe wymogi, dalej prowadzić badania i monitorować proces szczepień.

Pandemia koronawirusa. Instytut Genetyki Człowieka PAN - testy na obecność COVID-19. Poznań, 14 października 2020Czy nowa mutacja koronawirusa jest groźniejsza? Odpowiada wirusolog

Koronawirus w Europie. Pierwsze szczepienia 27-29 grudnia

Komisja Europejska już wcześniej poinformowała, że sfinalizuje wszystkie procedury w błyskawicznym tempie i zamiast dwóch miesięcy zatwierdzi szczepionki maksymalnie w ciągu dwóch dni. Bruksela, która w imieniu państw członkowskich negocjowała dostawy szczepionek z firmą Pfizer i BionTech, zakontraktowała dostawy 300 milionów dawek.

Po ostatecznej autoryzacji Komisji rozpocznie się dystrybucja pierwszych partii szczepionek do państw członkowskich. O tym, kiedy szczepienia się rozpoczną, zadecydują rządy unijnych krajów. Komisja Europejska sugeruje, by stało się to między 27 a 29 grudnia. Szczepionki będą dostępne w dwóch dawkach dla osób powyżej 16 roku życia we wszystkich krajach Unii Europejskiej w tym samym czasie. 

Zobacz wideo Rząd przedstawia kolejne szczegóły narodowej strategii szczepień. Morawiecki: Mamy zakontraktowane już 60 mln dawek
Więcej o: