Dworczyk: Wg mojej wiedzy dziś publikacja rozporządzenia ws. dodatkowych obostrzeń

Szef KPRM Michał Dworczyk powiedział, że według tego, co wie, w poniedziałek zostanie opublikowane rozporządzenie wprowadzające dodatkowe obostrzenia m.in. dotyczące ograniczenia poruszania się w noc sylwestrową.

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił w czwartek, że od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 r. (do końca przerwy szkolnej) zostaną wprowadzone dodatkowe obostrzenia, m.in. zamknięcie hoteli, ograniczenie w działaniu galerii handlowych; w sylwestrową noc będzie zakaz przemieszczania się od godz. 19 31 grudnia do 6 rano 1 stycznia.

Zobacz wideo Rząd przedstawia kolejne szczegóły narodowej strategii szczepień. Morawiecki: Mamy zakontraktowane już 60 mln dawek

Godzina policyjna w sylwestra. Rząd zapowiada interwencje, jeśli będzie łamana

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów był pytany w poniedziałek w radiu RMF FM, czy policja będzie nakładać mandaty na osoby łamiące te restrykcje.

Będą podejmowane interwencje, jeśli przepisy wprowadzone w związku z pandemią będą łamane

- powiedział Dworczyk.

Na uwagę, że jeszcze tych przepisów nie ma, odparł: "Według mojej wiedzy dzisiaj stosowne rozporządzenie zostanie opublikowane w tej sprawie".

lotnisko (zdjęcie ilustracyjne)Polska zawiesza loty z Wielkiej Brytanii. Chodzi o nową odmianę koronawirusa

Podstawa prawna nowych obostrzeń

Dodał, że ograniczenia wprowadzone w tym i innych rozporządzeniach są wprowadzane na podstawie ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych. Jak mówił, rozumie, że dla wielu osób te obostrzenia są uciążliwe, ale - zaznaczył - teraz, w ostatnim etapie przed rozpoczęciem szczepień, trzeba się zmobilizować i ich przestrzegać, by móc wrócić do normalności.

(PAP)

autor: Marzena Kozłowska

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: