Lekarz ostrzega: Jeżeli ta forma wirusa przedostałaby się do Polski, to byłby ogromny problem

- Boimy się, że jeżeli ta forma wirusa przedostałaby się do nas, to byłby ogromny problem w Polsce, bo już przekroczyliśmy granicę wydolności systemu. A co dopiero, gdyby pojawiła się ta struktura, która rozprzestrzenia się tak szybko? Znów zobaczylibyśmy tłumy pacjentów przed szpitalem - powiedział w Radiu Zet dr Tomasz Karauda, który pracuje na oddziale chorób płuc Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi i leczy osoby z COVID-19. Lekarz mówił o zagrożeniach, które stanowi wykryty w wielkiej Brytanii nowy szczep koronawirusa.
Zobacz wideo Rząd przedstawia kolejne szczegóły narodowej strategii szczepień. Morawiecki: Mamy zakontraktowane już 60 mln dawek

Karauda zapytany o zakaz lotów z Wielkiej Brytanii odpowiedział, że wprowadzono go za późno. W niedzielę wieczorem rzecznik rządu poinformował, że loty będą zawieszone ze względu na możliwość transmisji koronawirusa.

Decyzja mogłaby być szybsza. Trzeba działać natychmiast. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że żadna z tych osób nie przywiezie ze sobą tego zagrożenia. Wszyscy byśmy sobie życzyli, żeby pewne działania prewencyjne następowały wcześniej 

 - ocenia dr Karauda. Według niego rządzący mają „długą tradycję trochę spóźnionych działań”. 

Nowy szczep koronawirusa - co wiemy? Czy działa na niego szczepionka?

Nowy szczep koronawirusa otrzymał nazwę roboczą VUI 202012/01 (Variant Under Investigation - czyli wariant w trakcie badań). Dziewięć przypadków zakażenia nowym wariantem wirusa odnotowano już w Danii oraz po jednym w Holandii i Australii. Prowadzone do tej pory badania wskazują, że szczep VUI 202012/01 wykazuje się większą zaraźliwością, ale nie powoduje ostrzejszych objawów. Jak podaje Associated Press nowy szczep "porusza się bardzo szybko" i w grudniu odpowiadał za ponad 60 proc. infekcji w Londynie. Po raz pierwszy zidentyfikowano go na południu Anglii pod koniec września. Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii, powiedział, że nowy wariant jest 70 proc. bardziej zaraźliwy niż dotychczasowy. Łatwość w transmisji wirusa nie wpływa jednak na powstawanie ostrzejszych objawów. Z dostępnych danych nie wynika, aby powodował większą śmiertelność.

- Nowy szczep koronawirusa nie jest odporny na szczepionkę - poinformował Jens Spahn, niemiecki minister zdrowia. Polityk, powołując się na informacje unijnych ekspertów, potwierdził, że niedawno wprowadzone do obrotu szczepionki firmy Pfizer i Moderna są skuteczne w walce z nowym wariantem koronawirusa. 

Więcej o: