Polska zawiesza loty z Wielkiej Brytanii. "Decyzja związana z pojawieniem się nowej odmiany koronawirusa"

W związku z pojawieniem się nowej mutacji koronawirusa w Wielkiej Brytanii Polska zawiesza loty do tego kraju. Poinformował o tym rzecznik rządu.
Ze względów bezpieczeństwa loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek. Decyzja związana jest z pojawieniem się nowej odmiany koronawirusa

- poinformował na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

Przed chwilą wydałem dyspozycje Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu, aby od jutra [poniedziałek - przyp. red.] wykonywać testy każdej zgłaszającej się osobie, która w ostatnim czasie podróżowała z Wielkiej Brytanii. Proszę kontaktować się z lokalnym sanepidem

- napisał z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski.

Nowa mutacja koronawirusa

Nowy szczep koronawirusa, którego obecność potwierdzono między innymi w Wielkiej Brytanii, otrzymał nazwę roboczą VUI 202012/01. Naukowcy uważają obecnie, że nie powoduje on groźniejszego przebiegu choroby, ale ma rozprzestrzeniać się szybciej i być odporny na dotychczasowe preparaty.

Zakaz lotów z i do Królestwa wprowadziły wcześniej między innymi: Niemcy, Belgia, Holandia, Włochy i Bułgaria. Nie można też korzystać z promów w Dover, by dostać się z Wielkiej Brytanii do Francji. Dla osób wyjeżdżających z Królestwa zamknięto też Eurotunel, biegnący pod kanałem La Manche.

O północy w niedzielę w stolicy i południowo-wschodniej Anglii rozpoczął się lockdown. Rząd Borisa Johnsona w ostatniej chwili wycofał się z planów, aby na Boże Narodzenie pozwolić ludziom na spotkanie się w gronie maksymalnie trzech gospodarstw domowych. Teraz mieszkańcy tych regionów będą musieli zostać w domach. Ponadto wiele punktów usługowych i sklepy niesprzedające podstawowych produktów będą musiały z dnia na dzień zamknąć drzwi.

Zobacz wideo Rząd ogłasza narodową kwarantannę od 28 grudnia. Zamknięte hotele, stoki i galerie handlowe
Więcej o: