Wielka Brytania. Najwięcej zakażeń od początku epidemii. Blisko dwa razy więcej niż tydzień temu

W Wielkiej Brytanii zarejestrowano rekordową dobową liczbę zakażeń koronawirusem- 35 tysięcy 928. To najwyższa liczba od początku pandemii. W ciągu ostatnich 24 godzin zmarło 326 osób. W sobotę poinformowano z kolei o 635 zgonach.

Brytyjski premier Boris Johnson i tamtejsi naukowcy poinformowali w sobotę, że nowa odmiana koronawirusa, której obecność potwierdzono na Wyspach, jest o 70 procent bardziej zaraźliwa niż dotychczasowa. W związku z tym od północy w Londynie i południowo-wschodniej Anglii obowiązuje nowy, czwarty poziom restrykcji epidemicznych. Mieszkańcy mają pozostawać w domach z wyjątkiem załatwiania pilnych potrzeb życiowych. Obowiązuje zakaz wylotów - wyjątkiem są podróże służbowe.

Zobacz wideo Rząd przedstawił szczegóły logistyczne dotyczące szczepień na koronawirusa

Wielka Brytania. Rekord zakażeń od początku epidemii

W niedzielę w Wielkiej Brytanii odnotowano rekord zakażeń - poinformowano o 35 928 nowych przypadków koronawirusa w ciągu doby. To najwyższa liczba od początku pandemii i prawie dwa razy więcej, niż liczba zakażeń odnotowana w zeszłą niedzielę (18 447 przypadków). Jak przekazano, w ciągu ostatnich 24 godzin z powodu zakażenia koronawirusem na Wyspach zmarło 326 osób. 

Europejski oddział Światowej Organizacji Zdrowia zaapelował wcześniej o zaostrzenie zasad sanitarnych w związku z pojawieniem się w Wielkiej Brytanii nowej odmiany koronawirusa. Według WHO, dziewięć przypadków zakażeń nową odmianą zarejestrowano w Danii, po jednym- w Holandii i w Australii. O kolejnych przypadkach poinformowały też Włochy i RPA.

W Europie, gdzie transmisja koronawirusa jest intensywna i szeroka, poszczególne państwa powinny wzmocnić kontrole i środki zapobiegawcze

- przekazał rzecznik WHO Europe.

Jak podają agencje prasowe, wzrost zakażeń w Wielkiej Brytanii może być związany z nową mutacją koronawirusa - przed wzrostem zakażeń w związku z jej rozprzestrzenianiem się ostrzegał Boris Johnson na konferencji prasowej. W statystykach nie zostało wyszczególnione, za ile przypadków odnotowanych w niedzielę odpowiada nowy wariant patogenu. 

Niemiecki minister zdrowia w niedzielę wieczorem przekazał, że według ustaleń unijnych ekspertów nowa odmiana koronawirusa wykryta w Wielkiej Brytanii nie będzie odporna na wynalezioną szczepionkę.

Więcej o: