Minister zdrowia Niemiec: Obecna szczepionka działa na nowy szczep koronawirusa z Wielkiej Brytanii

Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn poinformował, że obecna szczepionka na COVID-19 jest skuteczna przeciwko nowej mutacji koronawirusa, którą odkryto w Wielkiej Brytanii. Jak wcześniej przekazano, może ona z większą łatwością przenosić się między ludźmi.

Powołując się na informacje unijnych ekspertów niemiecki minister zdrowia powiedział, że mutacja koronawirusa z Wielkiej Brytanii nie wpływu na skuteczność wprowadzonych niedawno szczepionek produkowanych przez firmę Pfizer-BioNTech. Te są już w użyciu m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, a w poniedziałek najprawdopodobniej zostaną dopuszczone do szczepień w Europie przez Europejską Agencję Leków.

Niemcy, kierujące pracami Unii, zwołały na poniedziałek nadzwyczajne spotkanie ekspertów w ramach mechanizmu reagowania kryzysowego w związku z nową mutacją koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Wezmą w nim udział reprezentanci berlińskiego Instytutu zdrowia publicznego Roberta Kocha.

Epidemia koronawirusaNowa odmiana koronawirusa m.in. w Europie i Australii. Co o niej wiemy?

Nowa odmiana koronawirusa z Wielkiej Brytanii. Odkryto ją już w kilku krajach

Kilka państw Unii Europejskiej wprowadziło już zakaz lotów z Wielkiej Brytanii w związku z ujawnieniem tam nowej odmiany koronawirusa, podobną decyzję rozważają polskie władze. Światowa Organizacja Zdrowia podała, że oprócz Wielkiej Brytanii, dziewięć przypadków zakażeń nową odmianą koronawirusa zarejestrowano w Danii, po jednym - w Holandii i w Australii. Włochy poinformowały o jednym przypadku u osoby, która wróciła z Wielkiej Brytanii. Stwierdzono też takie zakażenia w RPA.

Światowa Organizacja Zdrowia wezwała również państwa do udostępniania wyników badań nad wirusem, co umożliwi śledzenie rozprzestrzeniania się jego nowej mutacji. WHO podkreśla również, że nowa odmiana koronawirusa może z większą łatwością przenosić się między ludźmi i wpływać na wyniki testów na Covid-19. Prowadzone do tej pory badania nie wykazały, by nowa mutacja powodowała cięższe objawy.

Nowy szczep koronawirusa otrzymał nazwę roboczą VUI 202012/01 - czyli wariant w trakcie badań.

Zobacz wideo Oficjalnie mamy milion zakażonych, a jak jest naprawdę? (wypowiedź z 03.12)
Więcej o: