Szwajcaria. Po początkowej odmowie zatwierdzono pierwszą szczepionkę przeciw koronawirusowi

Szwajcarski Urząd ds. rejestracji i kontroli leków Swissmedic w Bernie zatwierdził pierwszą szczepionkę przeciw koronawirusowi firmy Pfizer i jej niemieckiego partnera BioNTech. Instytucja poinformowała o tym w sobotę na swojej stronie internetowej.

"Zgodnie z danymi ocenionymi przez Swissmedic, poziom ochrony zapewniany siedem dni po drugim wstrzyknięciu szczepionki przekracza 90 proc. Jest to pierwsza na świecie autoryzacja w ramach zwykłej procedury" - czytamy w oświadczeniu.

Zobacz wideo Jak będzie wyglądał system zachęt? Na co mogą liczyć osoby, które się zaszczepią?

Koronawirus. Szwajcaria zatwierdziła szczepionkę przeciw wirusowi SARS-CoV-2

"Podobnie jak w przypadku wszystkich leków, które są nowe na rynku, Swissmedic uważnie monitoruje bezpieczeństwo szczepionki i, jeśli to konieczne, podejmie natychmiastowe działania w przypadku pojawienia się sygnałów dotyczących bezpieczeństwa. Najczęstsze skutki uboczne udokumentowane w badaniach są porównywalne do tych występujących po szczepieniu przeciw grypie" - informuje Swissmedic.

Szczepienie (zdjęcie ilustracyjne)Naukowcy PAN: Szczepienie jest jedynym racjonalnym wyborem

Jest to pierwsza szczepionka przeciwko koronawirusowi dopuszczona na szwajcarski rynek. 7 grudnia instytucja nie wydała zgody na użycie trzech różnych preparatów zamówionych przez rząd.

Koronawirus. Szwajcarski rząd chce do lata zaszczepić 6 z 8,5 mln obywateli

Swissmedic ocenił wówczas, że w dokumentacji nadal brakuje ważnych danych, dotyczących bezpieczeństwa, skuteczności i jakości, i przekazał te wymagania producentom, czyli firmom Pfizer/BioNTech, AstraZeneca i Moderna.

Równolegle jednak rząd przygotowywał się do realizacji kampanii szczepień. Zamieszkany przez 8,5 miliona osób alpejski kraj spodziewa się rozpocząć to przedsięwzięcie na początku stycznia. Celem jest zaszczepienie sześć milionów  mieszkańców do lata, co będzie oznaczać do 70 tys. szczepień dziennie.

Szczepienie przeciwko Covid-19 wiceprezydenta USA Mike'a Pence'aUSA. Telewizja pokazała na żywo szczepienie wiceprezydenta Pence'a. "Medyczny cud"

Od początku pandemii w Szwajcarii wykryto koronawirus u 404 tys. osób. 318 tys. wyzdrowiało. 6,5 tys. zmarło.

PAP/asc

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: