USA dają zielone światło na użycie szczepionki firmy Moderna. "Kolejny kluczowy krok"

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała pozwolenie na użycie w trybie ratunkowym szczepionki na koronawirusa firmy Moderna. Decyzja zapadła zaledwie dobę po tym, jak panel doradców FDA jednogłośnie opowiedział się dopuszczeniem szczepionki do użycia na terenie Stanów Zjednoczonych.

"Amerykańska Agencja Żywności i Leków wydała zezwolenie na stosowanie w nagłych wypadkach drugiej szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Zezwolenie umożliwia dystrybucję szczepionki w Stanach Zjednoczonych i stosowania jej u osób powyżej 18. roku życia" - poinformowała w piątek (czasu lokalnego) Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA). 

Koronawirus. Amerykańska Agencja Żywności i Leków wydała zezwolenie na użycie szczepionki firmy Moderna

"Dostępność dwóch szczepionek to kolejny kluczowy krok, jaki FDA wykonała walce z pandemią, która każdego dnia powoduje ogromną liczbę hospitalizacji i zgonów w Stanach Zjednoczonych" - powiedział komisarz agencji Stephen M. Hahn.

Szczyt Rada EuropejskiejTydzień po szczycie UE dwóch liderów z koronawirusem

Szczepionka opracowana przez Moderna i Narodowy Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID). Dyrektor tej instytucji - Anthony Fauci - stwierdził, że do pierwszy szczepień przy użyciu nowego preparatu może dojść już na początku przyszłego tygodnia. Jak informuje dziennik "The Guardian", w przeciwieństwie do szczepionki Pfizera, dostawy szczepionek Moderny będą koordynowane przez rząd federalny.

Według danych producenta, szczepionka jest skuteczna w 95 procentach i nie powoduje poważniejszych efektów ubocznych. Moderna jest gotowa dostarczyć władzom USA prawie sześć milionów dawek szczepionki jeszcze w ten weekend.

Joe BidenPrezydent-elekt Joe Biden i małżonka zaszczepią się przed kamerami

Do końca roku firma obiecuje wyprodukować jeszcze 20 milionów dawek na rynek amerykański. W sumie w pierwszym kwartale przyszłego roku do odbiorców w Stanach Zjednoczonych ma trafić nawet 100 milionów dawek.

Preparat Moderny musi być przechowywany w minus 20 stopniach. Pfizera - już w minus 70

O dopuszczeniu szczepionki do użycia poinformował na Twitterze również prezydent USA Donald Trump, który pogratulował też firmie Moderna.

Wcześniej w USA została dopuszczona do użycia szczepionka przeciwko COVID-19 amerykańskiego koncernu farmaceutycznego Pfizer i niemieckiej firmy biotechnologicznej BioNTech.

Preparaty Moderny i Pfizera działają w taki sam sposób i należy je podawać w dwóch dawkach, jednak dopuszczona w piątek do użycia szczepionka jest łatwiejsza w transporcie. Musi być przechowywana w temperaturze minus 20 stopni Celsjusza, natomiast produkt Pfizera wymaga temperatury poniżej 70 stopni Celsjusza. W nadchodzących miesiącach obie firmy mają wystąpić o zatwierdzenie ich preparatów w pełnym zakresie.

Zobacz wideo Jak będzie wyglądał system zachęt? Na co mogą liczyć osoby, które się zaszczepią?
Więcej o: