Szwecja wprowadza nowe restrykcje. Ograniczenia w handlu, maseczki zalecane w transporcie

Premier Szwecji Stefan Loefven ogłosił w piątek kolejne restrykcje w związku z epidemią Covid-19 i po raz pierwszy zalecił stosowanie maseczek w transporcie publicznym. W tym dniu odnotowano w kraju najwyższy od początku pandemii przyrost zakażeń koronawirusem - 9654 przypadków.

Od 24 grudnia wprowadzone zostaną limity osób mogących przebywać jednocześnie w sklepach, centrach handlowych oraz siłowni. - Jeśli to nie pomoże, obiekty te zostaną zamknięte - zapowiedział Loefven.

W restauracjach przy stolikach siedzieć będą mogły maksymalnie cztery osoby zamiast ośmiu, a sprzedaż alkoholu w lokalach zostanie zakazana po godz. 20 zamiast po 22.

Publiczni pracodawcy mają stworzyć listę osób, których praca jest niezbędna na miejscu.

Zobacz wideo Rząd przedstawia kolejne szczegóły narodowej strategii szczepień. Morawiecki: Mamy zakontraktowane już 60 mln dawek

Maseczki rekomendowane w transporcie zbiorowym

Największą zmianą jest dopuszczenie przez szwedzkie władze zasłanianie nosa i ust w środkach transportu publicznego. Jest to jednak tylko rekomendacja, a nie prawny przymus pod groźbą kary.

Pytany o zmianę stanowiska władz Szwecji w sprawie maseczek dyrektor Urzędu Zdrowia Publicznego Johan Carlson odpowiedział, że "środek ten w innych krajach nie przyniósł oczekiwanych efektów, ale znaleźliśmy się w sytuacji, w której warto go zastosować".

Carlson podkreślił, że koronawirus rozprzestrzenia się obecnie w Szwecji w szybkim tempie, a doświadczenia innych krajów Europy wskazują, że staje się bardziej zakaźny.

Najwięcej przypadków od początku epidemii

W piątek w Szwecji odnotowano 9654 przypadki infekcji SARS-CoV-2 i jest to największy dobowy przyrost od początku pandemii. Poprzedni rekord odnotowano dzień wcześniej. Ogólna liczba zakażeń w kraju to 367 120.

W ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarło w Szwecji 100 osób; łączna liczba ofiar śmiertelnych wynosi 7993.

Premier Loefven pytany o to, czy Szwecja nie za późno decyduje się na wprowadzenie restrykcji, odpowiedział, że "we właściwym czasie".

Autor: Ze Sztokholmu Daniel Zyśk / PAP

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.