Strażacy z PSP i OSP zapewnią mieszkańcom mniejszych miejscowości dojazd do punktów szczepień

Szef KPRM poinformował w piątek, że strażacy będą pomagali mieszkańcom mniejszych miejscowości dojechać do punktów medycznych, gdzie prowadzone będą szczepienia na koronawirusa. Działania koordynować będzie Państwowa Straż Pożarna.

W piątek odbyła się konferencja prasowa szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka i Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzeja Bartkowiaka. Podczas briefingu poinformowano, że strażacy włączą się w narodową akcję szczepień na koronawirusa.

Zobacz wideo Rząd przedstawia kolejne szczegóły narodowej strategii szczepień. Morawiecki: Mamy zakontraktowane już 60 mln dawek

Strażacy będą wspierać osoby z mniejszych miejscowości. "Zagwarantowany dojazd do punktów szczepień"

- Podpisujemy deklarację dzięki, której osoby, które mają ograniczoną mobilność i mieszkają w mniejszych gminach, dzięki PSP i OSP będą miały zagwarantowany dojazd do punktów szczepień. Koordynować akcję będzie Państwowa Straż Pożarna - powiedział podczas konferencji prasowej Michał Dworczyk.

Deklaracja dotyczy zarówno strażaków Państwowej Straży Pożarnej, jak i jednostek ochotniczych. Strażacy będą pomagali dojechać do punktów szczepień tym mieszkańcom, którzy nie będą mogli zrealizować tego we własnym zakresie.

Michał DworczykDworczyk: Musimy się przygotowywać na najczarniejsze scenariusze

"W związku z ogólnopolską akcją szczepień przeciw COVID-19 rząd podjął decyzję o wsparciu przez straż pożarną gmin. Gminy będą wskazywały potrzeby i przekazywały je komendantom miejskim i powiatowym PSP. Państwowa Straż Pożarna określi potencjał zaangażowania sił i środków PSP i jednostek ochotniczych straży pożarnych" - napisano na stronie rządu.

Działania koordynowane będą przez Państwową Straż Pożarną, a gminy mają uzyskać na tę akcję wsparcie finansowe ze strony rządu. Cała akcja ma przebiegać także z zachowaniem reżimu sanitarnego i przy współpracy z lokalnymi inspektorami sanitarnymi.

Koronawirus w Polsce.Prof. Gut: Jeżeli restrykcje zostaną zlekceważone, będą mocniejsze

W fazie "zero" szczepieniom zostaną poddani pracownicy służby zdrowia. Później możliwość zaszczepienia się oferowana będzie pracownikom i mieszkańcom DPS-ów, osobom powyżej 60. roku życia, służbom mundurowym i nauczycielom. W etapie II zaszczepieni zostaną pracownicy kluczowych dla gospodarki grup zawodowych oraz osoby poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi. Na koniec szczepienia dostępne będą dla wszystkich zainteresowanych dorosłych.

Więcej o: