Nowe restrykcje. Czy w sylwestra będzie można poruszać się między miastami? Rzecznik resortu wyjaśnia

Od 28 grudnia na terenie całego kraju zacznie obowiązywać szereg nowych restrykcji. Rząd wprowadzi m.in. zakaz przemieszczania się w noc sylwestrową oraz kwarantannę dla osób powracających z zagranicy. Na razie znamy tylko wstępne założenia, bowiem nie opublikowano jeszcze odpowiedniego rozporządzenia. Część narastających wątpliwości próbował rozwiać na antenie TVN24 rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

W czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o nowych obostrzeniach, które będą obowiązywać od 28 grudnia do 17 stycznia. 

Wśród nowych obostrzeń znalazły się

  • zakaz przemieszczania się na terenie całego kraju, obowiązujący od godziny 19:00 31 grudnia 2020 r. do godziny 6:00 1 stycznia 2021 r. Wyjątkiem będą w tym przypadku m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu (nie zostało ono jeszcze opublikowane);
  • ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych - otwarte pozostają w nich sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe;
  • ograniczenie funkcjonowania hoteli - miejsca noclegowe będą dostępne tylko dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS (Centralny Ośrodek Sportu). Wyjątkiem będą tu hotele pracownicze;
  • zamknięcie stoków narciarskich;
  • infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego;
  • 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym.

Szef resortu zdrowia przekazał też, że przedłużeniu ulegną wcześniej wprowadzone restrykcje. Mowa tu m.in. o zakazie przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia, ograniczeń w transporcie zbiorowym, dopuszczalnej liczebności zgromadzeń (do pięciu osób), ograniczeniach w miejscach sprawowania kultu religijnego czy zakazie organizacji wesel. Zamknięte pozostaną restauracje (oprócz dowozów i wydawania jedzenia na wynos), kina, siłownie, kluby fitness i aquaparki. Żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian.

Warto przypomnieć, że rząd przyjął już rozporządzenie, zgodnie z którym w trakcie świąt Bożego Narodzenia w spotkaniach rodzinnych poza domownikami będzie mogło uczestniczyć jeszcze pięć osób. Przepisy obowiązują do 27 grudnia.  

28 stycznia wchodzą w życie nowe obostrzenia. Czy w sylwestra będzie można poruszać się samochodem?

Ogłaszając nowe restrykcje, szef resortu zdrowia stwierdził, że rząd wprowadza właśnie narodową kwarantannę. Później wicerzecznik PiS Radosław Fogiel tłumaczył, że było to jedynie przejęzyczenie. Na stronie rządu możemy natomiast przeczytać, że do 17 stycznia wydłużony został "etap odpowiedzialności". 

Z kolei rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekonywał w TVN24, że Niedzielski nie miał na myśli narodowej kwarantanny w tym znaczeniu, o którym rządzący mówili jeszcze w listopadzie (ostatni próg bezpieczeństwa wprowadzony w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie). Jak zaznaczył, jej wprowadzenie oznaczałoby "całkowity lockdown", a obecnie mamy do czynienia z "częściowym" zamknięciem gospodarki i życia społecznego. Dodał, że jego przełożony miał raczej na myśli to, jak obywatele powinni podejść do restrykcji w czasie świąt i sylwestra.

Rzecznik odpowiedział też na kilka pytań nadesłanych przez widzów TVN24.

1. Czy w noc sylwestrową można opuścić dom, wyjść na ulicę? 

Andrusiewicz: - Wprowadzamy ograniczenia w przemieszczaniu się, więc wyjść poza dom możemy tylko w określonych sytuacjach, a więc w celu zaspokojenia potrzeb życiowych czy do pracy. Oczywiście możemy wyjść na zamknięte podwórko, jeśli takie posiadamy, ale nie powinniśmy się pojawiać w przestrzeni publicznej.

- W zbiorze uzasadnionych potrzeb mieszczą się również takie sytuacje jak: udanie się do apteki czy pilna wizyta u starszych, schorowanych rodziców - podkreślił.

Dodajmy, że wiosną, gdy rząd wprowadził zakaz przemieszczania się, ówczesny minister zdrowia Łukasz Szumowski wskazywał, że uzasadnionym powodem do wyjścia z domu jest też spacer z psem

2. Czy od 31 grudnia od godz. 19 będzie można przemieszczać się samochodem między miastami?

- To będzie wyglądało podobnie jak na wiosnę. Policja zatrzyma obywatela, zapyta o powód przemieszczania się. Jeżeli będzie on nieuzasadniony, ma prawo nałożyć mandat.

3. Kwarantanna po powrocie z zagranicy. Również dla pozostałych domowników?

- Jeśli obywatel wraca z zagranicy transportem zorganizowanym - a więc samolotem, autobusem, pociągiem - i jest kierowany na kwarantannę, to nie ma obowiązku kwarantannowania pozostałych domowników. 

4. Czy po powrocie z zagranicy można przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa i tym samym uniknąć obowiązku kwarantanny?

- Nie ma takiej możliwości. 

5. Co, jeśli muszę spędzić gdzieś noc podczas wyjazdu służbowego?

- Z uwagi na to, że zachowywaliśmy się tak dalece nieodpowiedzialnie, nie ma możliwości przenocowania w hotelach.  

Więcej o: