Zakaz przemieszczania się w sylwestra. Rząd wprowadza ograniczenia

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 28 grudnia do 17 stycznia w Polsce będzie obowiązywać narodowa kwarantanna. Od 28 grudnia zamknięte będą hotele, również na wyjazdy służbowe, zamknięte będą stoki narciarskie. Na sylwestra zapowiedziana jest również "godzina policyjna".

Od 28 grudnia do 17 stycznia zamknięte też będą galerie handlowe, za wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, sklepów z książkami i prasą, drogerii, aptek, a także wolnostojących wielkopowierzchniowych sklepów meblowych.

Hotele będą dostępne wyłącznie dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych oraz ośrodków COS (Centralny Ośrodek Sportu). 

Adam NiedzielskiKoronawirus. Nowe obostrzenia dot. stoków narciarskich i hoteli

Jednocześnie przedłużone zostaje obowiązywanie dotychczasowych ograniczeń m.in. zakaz organizacji wesel, zamknięcie siłowni, klubów fitness oraz restauracji (z wyjątkiem dowozów i odbiorów na wynos). 

- Niewykluczone, że przed nami jeszcze trudniejsze dni. Szczepienia, na które tak bardzo czekamy nie ochronią nas w najbliższym czasie - nawet jeśli rozpoczniemy je w tym roku, to efekt w styczniu czy w lutym jeszcze się nie pojawi - mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Widmo trzeciej fali będzie oznaczało przekroczenie granic wydolności systemu ochrony zdrowia. Jeśli to widmo się zmaterializuje to możemy być pewni, że nasz system zdrowia nie będzie działał wydolnie - dodał.

Zobacz wideo Rząd ogłasza narodową kwarantannę od 28 grudnia. Zamknięte hotele, stoki i galerie handlowe

Kwarantanna narodowa. Zakaz przemieszczania w sylwestra

W sylwestra zostaną wprowadzone ograniczenia w przemieszczaniu się 31 grudnia od godz. 19 do godz. 6 następnego dnia - 1 stycznia. "Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu" - czytamy na stronie internetowej rządu.

Ursula von der Leyen. 27 grudnia w Unii Europejskiej ruszą pierwsze szczepienia na COVID-19.Szczepienia przeciwko koronawirusowi w UE zaczną się 27 grudnia

"Noc sylwestrowa to szczególny dzień w roku. Każdy z nas chce go spędzić w gronie przyjaciół i rodziny. W obecnej sytuacji jednak wszelkiego typu imprezy i zgromadzenia stwarzają niezwykle groźne warunki do dalszej transmisji koronawirusa. A co za tym idzie, są bardzo niebezpieczne dla nas i naszych bliskich. Dlatego zostań w domu i nie organizuj imprez i spotkań towarzyskich poza gronem domowników" - apeluje rada ministrów.

- Wygrać możemy tylko razem. Każdy, kto będzie wyłamywał się z tych obostrzeń, bierze na siebie ogromną odpowiedzialność za zdrowie swoje, swoich bliskich i osób ze swojego otoczenia - wskazywał w czwartek Adam Niedzielski.

Więcej o: