Jest oficjalny termin. Szczepienia przeciwko koronawirusowi w Unii Europejskiej zaczną się 27 grudnia

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła, że pod koniec grudnia w Unii Europejskiej rozpoczną się szczepienia na koronawirusa. Na Twitterze poinformowała, że akcja szczepień zacznie się po świętach - dokładnie 27, 28 i 29 grudnia.

W środę Ursula von der Leyen mówiła, że chciałaby, żeby szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w całej Unii Europejskiej w tym samym momencie. Dzień później szefowa Komisji Europejskiej podała dokładniejsze informacje na ten temat. Szczenienia w UE rozpoczną się już po świętach Bożego Narodzenia - 27, 28 i 29 grudnia.

Zobacz wideo Rząd przedstawia kolejne szczegóły narodowej strategii szczepień. Morawiecki: Mamy zakontraktowane już 60 mln dawek

Od 27 grudnia w Unii Europejskiej rozpoczną się szczepienia przeciw COVID-19

"To moment Europy. Chronimy obywateli razem. Jesteśmy #SilniejsiRazem" - napisała na Twitterze szefowa KE. "Zakupiliśmy więcej dawek szczepionki przeciwko COVID-19 niż potrzeba, żeby zapewnić szczepienie wszystkim obywatelom Europy. By położyć kres pandemii koronawirusa, 70 proc. ludzi musi zostać zaszczepionych. To jest ogromne zadanie, które przed nami stoi" - dodaje Ursula von der Leyen.

- Tak jak razem przechodziliśmy przez tę pandemię, razem musimy rozpocząć działania - powiedziała szefowa KE oznajmiając, że 27 państw UE musi rozpocząć akcję szczepienia tego samego dnia.  

Każdy kraj sam zdecyduje kiedy dokładnie rozpocząć szczepienia, zgodnie z przygotowaną strategią. Na poziomie unijnym decyzje będą następujące: w najbliższy poniedziałek Europejska Agencja Leków ma zaakceptować pierwsze szczepionki przeciwko koronawirusowi firmy Pfizer i BionTech. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do Komisji Europejskiej. Bruksela poinformowała już, że dwa dni po autoryzacji wydanej przez unijną agencję, jest gotowa dopuścić szczepionki do obrotu. 

Szczepienie (zdjęcie ilustracyjne)Naukowcy PAN: Szczepienie jest jedynym racjonalnym wyborem

Program szczepień w Polsce obejmuje kilka etapów. Rząd zakontraktował już 60 mln dawek szczepionki

We wtorek Mateusz Morawiecki mówił, że rząd zakontraktował 60 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Na cen cel zabudżetowanych zostało około 3 mld złotych. Szczepionki będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe. Premier zachęca jednak do skorzystania z tego produktu, ponieważ jest on największą szansą na to, że epidemię koronawirusa uda się szybko pokonać.

- Szczepionka to jedyne remedium, aby pozbyć się pandemii raz na zawsze. Moment, w którym pierwsza Polka lub Polak przystąpi do szczepienia, będzie momentem zwrotnym. (...) Najskuteczniejsza szczepionka nie zadziała jednak, jeśli zbyt mało osób ją przyjmie. To jest nasza wspólna odpowiedzialność - przekonywał Morawiecki. Akcja szczepień obejmuje kilka etapów:

  • W etapie "zero" zaszczepieni w 500 szpitalach węzłowych zostaną pracownicy medyczni - lekarze, pielęgniarki czy ratownicy medyczni, którzy będą chcieli przyjąć szczepionkę. 
  • Etap pierwszy obejmuje osoby, które ukończyły 60. tok życia, pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej czy zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych, a także służby mundurowe i nauczycieli. 
  • Etap drugi zakłada udostępnienie szczepień dla kluczowych grup zawodowych: pracowników sektora edukacji, sektorów infrastruktury krytycznej, transportu publicznego, urzędników bezpośrednio zaangażowanych w zwalczanie epidemii (np. pracowników stacji epidemiologiczno-sanitarnych) oraz dla osób w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.
  • W ostatnim, trzecim etapie szczepienie otrzymają przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii oraz pozostałe grupy osób dorosłych.

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam NiedzielskiNieoficjalnie: W czwartek rząd ma przedstawić nowe obostrzenia

Więcej o: