Prof. Horban o stokach narciarskich podczas ferii. "To nie mają być miejsca pogrzebowe"

Profesor Andrzej Horban apelował o wstrzymanie się z zimowymi wyjazdami, by "doczekać szczęśliwie świąt Wielkanocy". Jak stwierdził, jego zdaniem na wiosnę epidemia koronawirusa przygaśnie, jednak przez zimę konieczne będzie przestrzeganie bardziej restrykcyjnych obostrzeń.

Główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban w TVN24 zauważył, że Polacy próbują coraz częściej obchodzić "rozsądne zalecenia" wprowadzone przez rząd w związku z epidemią koronawirusa. W programie profesor Horban został zapytany o to, czy rząd zdecyduje się wprowadzić bardziej restrykcyjne zalecenia, tak jak zrobiły to już Niemcy, Litwa, Dania, Czechy czy Słowacja.

Zobacz wideo Rząd przedstawia kolejne szczegóły narodowej strategii szczepień. Morawiecki: Mamy zakontraktowane już 60 mln dawek

Koronawirus w Polsce. "Zaczynamy próbować obchodzić rozsądne zalecenia, a mamy po 500 zgonów dziennie"

- Obserwacja naszych sąsiadów i tego, co się dzieje w Polsce, zdecydowanie powoduje niepokój i lekkie jeżenie się włosów na głowie. Zaczynamy próbować obchodzić skądinąd rozsądne zalecenia. W tej chwili mamy bardzo duży poziom zakażeń. Wiosną, latem martwiliśmy się, jak mieliśmy 500 nowych zdiagnozowanych i kilkadziesiąt zgonów. W tej chwili mamy 500 zgonów dziennie i 12 tysięcy nowych zakażeń. W momencie, gdy sobie poluzujemy i zaczniemy zachowywać się tak, jak normalnie, to istnieje bardzo duża szansa, żebyśmy sobie natychmiast zdublowali te liczby - powiedział profesor.

Andrzej Horban dodał, że rząd chce zmniejszyć ryzyko tłoku w miejscowościach turystycznych i na stokach, i tym samym uniknąć wzrostu nowych zakażeń, a w ich późniejszej konsekwencji, także wzrostu zgonów.

Wszystkie nasze pomysły pod tytułem "jedziemy służbowo do hotelu i udajemy, że narty są do nas przyklejone zupełnie przypadkiem, a w barze siedzimy zupełnie przypadkiem, bo się chłodzimy", to po prostu groza. To nie mają być miejsca pogrzebowe

- dodał ekspert.

Prof. Horban: Wiosna będzie nasza, ale zima będzie zimą koronawirusa

Profesor Horban zachęcał też, by z wyjazdami poczekać do Wielkanocy. - Jeżeli będzie już szczepionka, jeżeli zaszczepimy ludzi, którzy są w potencjalnym niebezpieczeństwie utraty zdrowia i życia, to wtedy jedźmy spokojnie i cieszmy się życiem. Wiosna będzie nasza, ale zima będzie zimą koronawirusa - przekonywał główny doradca premiera do spraw COVID-19 - podsumował.

Dr Michał Sutkowski dodał w TVN24, że obchodzenie ogólnokrajowych obostrzeń po to, by jechać na ferie w góry jest "nie w porządku". - Jeśli ktoś się wybiera na tego rodzaju wyjazdy "służbowe" z rodziną, przede wszystkim wymierza policzek przede wszystkim rodzinom osób, które zmarły, całej ochronie zdrowia, która w heroicznej walce próbuje walczyć o zdrowie Polaków - mówił prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

Więcej o: