Szefowa KE: W ciągu tygodnia zostanie zatwierdzona szczepionka

Ursula von der Leyen poinformowała w środę, że w ciągu tygodnia szczepionka na COVID-19 zostanie zatwierdzona przez instytucje unijne. W pierwszej kolejności szczepionki firmy Pfizer i BionTech są brane pod uwagę.

W ciągu tygodnia zostanie zatwierdzona pierwsza szczepionka przeciwko koronawirusowi. Poinformowała o tym przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas wystąpienia na sesji plenarnej w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Virus Outbreak California Wiceminister zdrowia: Część szczepionek na pewno się zniszczy

Szczepionka przeciwko COVID-19. Pozytywna ocena Europejskiej Agencji Leków

Jako pierwsza autoryzację ma uzyskać szczepionka firmy Pfizer i BionTech. Pozytywna ocena Europejskiej Agencji Leków jest spodziewana w najbliższy poniedziałek, ale później jeszcze Komisja Europejska będzie musiała ostatecznie zaakceptować szczepionkę i dopuścić do obrotu. Przewodnicząca Komisji zapowiedziała, ze nastąpi to niezwłocznie.

Pierwsza szczepionka przeciwko COVID-19 zostanie dopuszczona do obrotu jak najszybciej, aby możliwe było rozpoczęcie szczepień. By zakończyć pomyślnie walkę z koronawirusem, 70 procent populacji musi się zaszczepić, co jest ogromnym wyzwaniem. Zacznijmy więc jak najszybciej, jako 27-mka, rozpocznijmy szczepienia tego samego dnia

- powiedziała Ursula von der Leyen.

Podkreśliła, że zakontraktowanych zostało więcej szczepionek niż potrzeba, aby zapewnić szczepienie wszystkim Europejczykom, ale także obywatelom krajów spoza Unii.

Koronawirus w Polsce. MZ: 12 454 zakażeń koronawirusem w ciągu doby. Nie żyje ponad 600 osób

Harmonogram szczepień w Polsce

Na posiedzeniu senackiej komisji do spraw zdrowia wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski poinformował, że szczepionki będą transportowane w ampułkach. Premier oświadczył, że szczepionka na koronawirusa będzie bezpłatna i dobrowolna. Nie wszyscy będą mogli zaczepić się od razu, ponieważ preparat będzie dostarczany w czterech partiach. W pierwszej kolejności mają zostać zaszczepieni pracownicy ochrony zdrowia, domów pomocy społecznej i personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych.

W Polsce w ciągu doby zarejestrowano 12 545 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 605 osób, a wyzdrowiały 12 tysięcy 902 osoby.

Więcej o: