Koronawirus. Kiedy koniec noszenia maseczek? Minister zdrowia odpowiada

Minister zdrowia mówił o benefitach dla osób, które zaszczepią się na koronawirusa. Czy będą one mogły zrezygnować z noszenia maseczek? Adam Niedzielski zajął stanowisko w tej sprawie.
Zobacz wideo Rząd przedstawia kolejne szczegóły narodowej strategii szczepień. Morawiecki: Mamy zakontraktowane już 60 mln dawek

We wtorek 15 grudnia odbyła się konferencja prasowa przedstawicieli rządu poświęcona Narodowemu Programowi Szczepień. Politycy poinformowali, że pierwsze dawki szczepionki na koronawirusa mogą trafić do Polski już pod koniec 2020 roku, a to dzięki przyspieszeniu posiedzenia Europejskiej Agencji Leków, która ma wydać opinię na temat szczepionki firm Pfizer i BioNTech, zanim trafi ona na rynek.

- Być może nawet w tym roku będziemy mieli szansę taką, że pojawią się pierwsze dawki szczepionki na polskim rynku, oczywiście, o ile producent będzie w stanie efektywnie zarządzić łańcuchem logistycznym i dostarczyć je na rynek polski - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Mateusz Morawiecki i Adam Niedzielski (październik 2020)Rząd przyjął Narodowy Program Szczepień. Zakontraktowano 60 mln dawek

Szer resortu zdrowia mówił o szczepieniach także w programie "Gość Wydarzeń" w telewizji Polsat News. Polityk powiedział, że zachęca do szczepień wszystkich, także ozdrowieńców, ponieważ nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, żeby szczepionkę przyjęły osoby, które przeszły COVID-19. Podkreślił jednocześnie, że szczepienie na koronawirusa będzie dobrowolne.

- Pierwsza grypa osób, które będą szczepione, to będą medycy i personel niemedyczny zatrudniony w szpitalach. Tutaj bardzo liczę na odpowiedzialną postawę lekarzy, pielęgniarek i osób, które zapewniają, że te przychodnie funkcjonują codziennie, że będą zgłaszali się do zaszczepienia jako przykład. Dadzą dobry przykład dla reszty społeczeństwa - mówił minister zdrowia.

Szczepionka na koronawirusa. Czy zaszczepieni zostaną zwolnieni z obowiązku noszenia maseczki?

Polityk był pytany także o benefity dla osób, które się zaszczepią. Adam Niedzielski powiedział, że tacy ludzie nie będą musieli przestrzegać niektórych restrykcji, np. dotyczących kwarantanny po powrocie zza granicy. Nie będą też wliczani do limitu osób podczas rodzinnych spotkań. A co z maseczkami? Minister zdrowia wyjaśnił, że ta sprawa jest bardziej skomplikowana ze względu na weryfikację osób zaszczepionych w przestrzeni publicznej.

- Myślę, że trudno byłoby wyobrazić sobie taką sytuację w lokalnym sklepie, gdzie ktoś wchodzi bez maski i ja, jako czujący zagrożenie przed tym, że zostanę zakażony, będę prosił o zweryfikowanie go, czy on taką maskę ma, czy takiej maski nie ma. Nie wyobrażam sobie, żebym miał prawo do weryfikacji tego - powiedział Niedzielski.

Minister zdrowia powiedział, że podejrzewa, iż w przestrzeniach zamkniętych będziemy nosić maseczki "jeszcze dłuższy czas", ale w przestrzeniach otwartych być może będziemy mogli je zdjąć, jeśli liczba zakażeń spadnie "poniżej 5-6 tys. dziennie". 

Minister zdrowia Adam NiedzielskiMinister zdrowia o epidemii: Sylwester i ferie to kluczowe momenty

Więcej o: