Wielka Brytania. Naukowcy o nowym wariancie SARS CoV-2. "Złożyło się na niego aż 17 mutacji"

Nowy wariant koronawirusa, który został identyfikowany w zeszłym tygodniu i - jak się wydaje - szybko rozprzestrzenia się w niektórych częściach Anglii, nie został przywieziony z zagranicy, lecz jest najprawdopodobniej rodzimego pochodzenia - uważają brytyjscy naukowcy. Jak wskazują, złożyło się na niego aż 17 mutacji.

Nick Loman, profesor mikrobiologii z Uniwersytetu w Birmingham i członek zespołu COVID-19 Genomics UK Consortium (CoG), powiedział we wtorek, że wydaje się, iż nowy wariant pojawił się spontanicznie "znikąd" pod koniec września.

Zobacz wideo Rząd przedstawił szczegóły logistyczne dotyczące szczepień na koronawirusa

Wielka Brytania. Zidentyfikowano nowy wariant koronawirusa. Złożyło się na niego aż 17 mutacji

Niewielka liczba przypadków szybko się rozrosła, co zaniepokoiło ekspertów. Do tej pory w Wielkiej Brytanii wykryto ponad tysiąc potwierdzonych przypadków na prawie 60 różnych obszarach geograficznych - przeważnie na południu Anglii, ale pojedyncze przypadki zidentyfikowano też w Szkocji i Walii.

Cytowany przez stację BBC prof. Loman powiedział, że tym, co uderzyło naukowców, oprócz skali geograficznego rozprzestrzeniania się wariantu wirusa, jest "sama liczba mutacji" - łącznie aż 17 - która
"złożyła się na ten wariant", co jest większą liczbą niż się spodziewali i wystarczającym powodem do zaniepokojenia.

Dodał on, że wprawdzie nie ma jeszcze żadnych twardych dowodów dotyczących tego wariantu, ale istnieją "wystarczające poszlaki, aby sądzić, że jest to coś, co wymaga pilnego śledzenia".

Jak na razie nie ma dowodów, że nowa odmiana wirusa jest odporna na szczepionkę

Zespół CoG podkreślił, że jak dotąd nic nie wskazuje na to, aby nowy wariant powodował cięższy przebieg choroby COVID-19 lub aby był on odporny na szczepionki przeciw koronawirusowi, oraz że potrzeba tygodni, by stwierdzić, czy rzeczywiście może on być bardziej zaraźliwy niż inne wersje wirusa SARS-CoV-2. Jest również możliwość, że przez ten czas nowy wariant samoistnie się wyginie tak szybko, jak się pojawił.

O nowym wariancie koronawirusa zidentyfikowanym w Wielkiej Brytanii poinformował w poniedziałek minister zdrowia Matt Hancock. Wykryto go w zeszłym tygodniu podczas rutynowych badań w hrabstwie Kent w południowo-wschodniej Anglii. Minister mówił, że najprawdopodobniej jest on podobny do wariantu odkrytego w innych krajach w ostatnich miesiącach.

***

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl