Minister zdrowia: Okres Sylwestra i ferii to kluczowe momenty. Mogą skutkować trzecią falą epidemii

Minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził, że Sylwester i ferie to okresy, które będą kluczowe dla dalszego przebiegu epidemii koronawirusa w Polsce. Powiedział też, że to, czy będziemy przestrzegać obostrzeń, wpłynie na to, czy będziemy mieli do czynienia z trzecią falą.

We wtorek 15 grudnia odbyła się konferencja prasowa poświęcona Narodowemu Programowi Szczepień na COVID-19. W jej trakcie padło pytanie dotyczące ewentualnego zaostrzenia obostrzeń na czas świąt i ferii. Minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził, że "trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że okres Sylwestra, okres ferii, to są kluczowe momenty, kluczowe chwile, które będą skutkowały ewentualną trzecią falą pandemii".

- To jest o tyle krytyczny moment, że przestrzeganie tych wszystkich obostrzeń, z którymi będziemy mieli do czynienia, będzie miało skutek konkretny, a nieprzestrzeganie - to ryzyko pojawienia się trzeciej fali zdecydowanie zwiększa - mówił Niedzielski.

FajerwerkiCo z sylwestrem? Rzecznik ministerstwa o możliwych restrykcjach

Adam Niedzielski o "wyjazdach służbowych": Będę rekomendował surowsze działania

Minister zdrowia zauważył, że jeszcze w lutym, o którym mowa w kontekście trzeciej fali epidemii, nie osiągniemy odporności populacyjnej, nawet jeśli pierwsze szczepionki trafią do Polski - zgodnie z najnowszymi zapowiedziami rządu - jeszcze w tym roku. Niedzielski przyznał także, że do władz krajowych docierają informacje o nadużywaniu formy wyjazdów służbowych. Stwierdził, że przykłady hoteli, które wynajmują pokoje klientom pomimo obostrzeń, "każdy z nas może znaleźć w sieci, gdzie różne podmioty w charakterze wyjazdu służbowego zapraszają do spędzenia Sylwestra i ferii".

- Będę rekomendował tutaj zdecydowanie surowsze działanie - dlatego właśnie, żeby nas obronić przed trzecią falą pandemii, ale o szczegółach poinformujemy państwa w czwartek - zapowiedział szef resortu zdrowia. 

Koronawirus w PolsceKoronawirus w Polsce. 349 zgonów z powodu COVID-19 w ciągu doby

Więcej o: