Zgierz. Powstał oddział dla ozdrowieńców, którzy mają powikłania pocovidowe

W szpitalu w Zgierzu powstał specjalny oddział dla osób, które przechorowały COVID-19. Ozdrowieńcy, którzy wygrali z koronawirusem, ale wciąż zmagają się z jego skutkami, mogą liczyć na specjalistyczną rehabilitację, obejmującą nie tylko poprawę wydolności fizycznej, ale również sfery psychicznej.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Zgierzu powstał pierwszy w województwie łódzkim oddział dla osób po przebytym COVID-19. Przedstawiciele placówki zaznaczyli, że nowo powstały oddział jest odpowiedzią na pilną potrzebę rozpoczęcia kompleksowej rehabilitacji pacjentów, u których zakażenie koronawirusem pozostawiło wyraźny ubytek na zdrowiu.

Zgierz. Powstał oddział dla ozdrowieńców z powikłaniami pocovidowymi. Problemy dotyczą nie tylko płuc

"Program rehabilitacji będzie obejmował usprawnienie szeregu powikłań po przebytym COVID-19, często związanych z zaburzeniem ciśnienia krwi, zakrzepami zatorowymi, zmniejszeniem wydolności oddechowej oraz ogólnym osłabieniem organizmu" - podkreślili przedstawiciele szpitala. Do każdej osoby zostanie dobrany odpowiedni program rehabilitacji, którego celem będzie powrót pacjenta do pełnionych funkcji społecznych i zawodowych.

Wiceminister zdrowia Waldemar KraskaWiceminister Kraska: Restrykcje pozostaną do lata przyszłego roku

Negatywny wynik testu na koronawirusa po przebytej chorobie to nie zawsze koniec problemów. Zmiany pozostawione w płucach przez wirusa mogą być widoczne przez wiele miesięcy po wyzdrowieniu. Wielu pacjentów, którzy mają COVID-19 za sobą, narzeka, że ogromne zmęczenie powoduje, że wyzwaniem jest nawet zwykła rozmowa.

Grzegorz Cybart, lekarz rehabilitacji medycznej z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Zgierzu, powiedział w rozmowie z TVN24, że problemy nie dotyczą jednak tylko płuc. - Powikłania mogą dotyczyć oczywiście również mięśnia sercowego, nerek, przewodu pokarmowego i układu kostno-szkieletowego oraz układu nerwowego. 

Zgierz. Mgła pocovidowa może powodować problemy z pamięcią i koncentracją

Przedstawiciele szpitala w Zgierzu zaznaczyli, że ozdrowieńcy przebywający na oddziale będą mogli nie tylko poprawić swoją wydolność wysiłkową i krążeniową, ale również sferę psychiczną. Ozdrowieńcy, u których część ma problemy z koncentracją, odczuwa spowolnienie czy ma poczucie zagubienia, lęku, niepewności, będą mogli skorzystać z odpowiednich technik relaksacyjnych.

Prof. Włodzimierz GutProf. Gut: Obostrzenia powinny obowiązywać do czasu pojedynczych zakażeń

Agnieszka Świątkiewicz, psycholog w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Zgierzu, potwierdziła, że pacjenci po przechorowaniu koronawirusa mają bardzo często problemy z koncentracją i pamięcią. - Sama tego doświadczam, bo przeszłam, więc taka mgła pocovidowa jest czymś naturalnym i częstym - powiedziała, dodając, że na problemy z pamięcią przygotowano specjalne ćwiczenia, które mogą być prowadzone również na komputerze.

Zobacz wideo Rząd przedstawił szczegóły logistyczne dotyczące szczepień na koronawirusa
Więcej o: