Prof. Gut: Obostrzenia powinny być luzowane, kiedy w regionach będzie kilka, a nie kilkaset zakażeń

- Możemy przewidywać trzeci wzrost liczby nowych zakażeń, jeśli obostrzenia zostaną poluzowane - ostrzega prof. Włodzimierz Gut, dodając, że obecnie obowiązujące rygory społeczne "powinny być utrzymane do momentu, gdy będziemy obserwować pojedyncze zachorowania w większych rejonach, a nie kilkaset osób".

Prof. Włodzimierz Gut, wirusolog i mikrobiolog oraz doradca Głównego Inspektora Sanitarnego, uważa, że wciąż jesteśmy w trakcie pierwszej fali pandemii koronawirusa, ponieważ nowe zakażenia są cały czas odnotowywane. Prof. Gut zaznaczył w rozmowie z portalem abczdrowie.pl, że jeśli chcemy skutecznie walczyć z pandemią, to obostrzenia nie mogą być zniesione w ciągu najbliższych tygodni.

Prof. Gut: W najbliższych tygodniach obostrzenia nie mogą zostać poluzowane

W ocenie prof. Guta możemy przewidywać trzeci wzrost liczby nowych zakażeń, jeśli obowiązujące obostrzenia zostaną poluzowane. - Wtedy automatycznie zwiększa się aktywność ludzi, ponieważ od razu wypieramy ze świadomości, że cokolwiek nam zagraża (...) Obecnie obowiązujące rygory społeczne powinny być utrzymane do momentu, gdy będziemy obserwować pojedyncze zachorowania w większych rejonach, a nie kilkaset osób. W najbliższych tygodniach obostrzenia nie mogą zostać poluzowane, jeśli chcemy skutecznie walczyć z pandemią - zaznaczył prof. Gut.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska Wiceminister Kraska: Restrykcje pozostaną do lata przyszłego roku

Prof. Gut: Przedświąteczne zakupy wpłyną na liczbę zachorowań

W ciągu ostatnich tygodni można zaobserwować mniejszą liczbę nowych i potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem. Minionej doby (14 grudnia) resort zdrowia poinformował o 4 896 kolejnych zachorowaniach. Na mniejszą liczbę zakażeń wpływa również mniejsza niż jeszcze miesiąc temu liczba wykonywanych testów, ale prof. Gut potwierdza, że można mówić o ogólnym trendzie spadkowym.

Szczepienia w Stanach Zjednoczonych W USA ruszył proces szczepień przeciw koronawirusowi

- Na podstawie analizy nowych zakażeń z ostatniego tygodnia widzimy realną tendencję spadkową, co oznacza, że wprowadzone obostrzenia przynoszą efekty - powiedział. Wirusolog dodaje, że jeśli Polacy stosowaliby się w ciągu najbliższych tygodni do obostrzeń sanitarnych, to spadek nowych zakażeń byłby jeszcze większy.

- Obawiam się jednak, że tego zabraknie. Dane z kolejnych dni pokażą dokładniej, jak przedświąteczne zakupy, a szczególnie niedziele handlowe, wpływają na liczbę nowych zachorowań - podkreślił. Według prof. Guta aktywność w galeriach handlowych może przyczynić się do kolejnego wzrostu zachorowań.

Zobacz wideo Jak będzie wyglądał system zachęt? Na co mogą liczyć osoby, które się zaszczepią?
Więcej o: