Wielka Brytania. Wykryto nowy wariant koronawirusa SARS CoV-2. Minister zdrowia: Zawiadomiliśmy WHO

W Wielkiej Brytanii wykryto nową, szybko rozprzestrzeniającą się odmianę wirusa SARS-CoV-2 - poinformował brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Jak dodał, przeprowadzone dotąd badania nie wskazują na to, by nowa mutacja koronawirusa miała być odporna na szczepionkę lub powodować cięższy przebieg choroby COVID-19.

W poniedziałek brytyjski minister zdrowia Matt Hancock podczas swojego wystąpienia w parlamencie poinformował, że brytyjscy naukowcy w ciągu ostatnich kilku dni zidentyfikowali na terenie Zjednoczonego Królestwa nową mutację wirusa SARS-CoV-2. Jak zaznaczył, "może on rozprzestrzeniać się szybciej niż inne istniejące warianty".

Jednak chciałbym zaznaczyć, że według najnowszych badań jest mało prawdopodobne, by powodował on cięższy przebieg choroby COVID-19 i nie reagował na szczepionkę

- mówił Hancock. 

Posłowie usłyszeli też, że w ostatnich dniach odnotowano gwałtowny wzrost liczby nowych zakażeń w południowej Walii, Londynie oraz w części wschodniej i południowo-wschodniej Anglii.

Margaret Keenan, pierwsza osoba na świecie, która otrzymała szczepionkę Pfizer i BioNTechWielka Brytania. Pierwsza osoba została zaszczepiona na COVID-19

Koronawirus. W Wielkiej Brytanii zidentyfikowano nowy wariant wirusa SARS-CoV-2

- Powiadomiliśmy Światową Organizację Zdrowia o tej nowym wariancie tego wirusa - przekazał brytyjski minister. Jak dodał, jak dotąd wykryto ponad tysiąc przypadków zakażenia nowym wariantem koronawirusa, głównie na południu Anglii. - Zakażenia zlokalizowano na prawie 60 obszarach, a ich liczba szybko się zwiększa - powiedział.

Zobacz wideo Jak będzie wyglądał system zachęt? Na co mogą liczyć osoby, które się zaszczepią?

Londyn będzie strefą najwyższego zagrożenia koronawirusem

Hancock ogłosił też, że od środy Londyn będzie strefą najwyższego zagrożenia wirusem SARS-Cov-2. "Dopóki nie zaszczepimy wystarczającej liczby najbardziej wrażliwych ludzi, musimy działać, by zdusić wirusa" - stwierdził w Izbie Gmin minister zdrowia.

Oznacza to zamknięte bary i restauracje, a także zakaz spotkań pod dachem i ograniczoną możliwość spotkań na zewnątrz. Zakazana będzie organizacja wesel. Rząd zaleca pracę z domu i podróżowanie tylko, gdy jest to konieczne.

Anglia podzielona jest na trzy strefy ryzyka: średniego, wysokiego i bardzo wysokiego. W tych ostatnich żyje obecnie 99 procent populacji.

Hancock zaznaczył, że efekty ogólnokrajowego programu szczepień, który rozpoczęto w ubiegłym tygodniu, pojawią się dopiero "po pewnym czasie". - Musimy wytrwać - podkreśli. 2 grudnia niezależna od rządu agencja ds. regulacji leków MHRA wydała zgodę na dopuszczenie do użycia szczepionki stworzonej przez amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer i niemiecką firmę BioNTech, a dzień później pierwsza partia dostarczona została z Belgii, gdzie jest wytwarzana, do Wielkiej Brytanii. Testy kliniczne wykazały, że szczepionka daje 95-procentową skuteczność w ochronie przed COVID-19. Brytyjski rząd zawarł umowę na zakup 40 milionów dawek szczepionki, co wystarczy dla 20 milionów osób

Więcej o: