Dr Tomasz Karauda: Liczba zakażeń jest niedoszacowana, nie za bardzo sobie radzimy

- W Polsce wskaźnik śmiertelności wynosi 4,5, a powinien spadać, a jest dwukrotnie wyższy niż w innych krajach - powiedział dr Tomasz Karauda. Jego zdaniem liczba zakażeń koronawirusem w Polsce jest niedoszacowana, o czym świadczy wysoka liczba zgonów.

Dr Tomasz Karauda, lekarz oddziału chorób płuc Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi, mówił o epidemii koronawirusa w TVN24. Medyk sam choruje na COVID-19. W trakcie wywiadu opowiadał o towarzyszących chorobie objawach. 

- Czuję się trochę jak po ciężkim dyżurze, to jest mój piąty dzień choroby. Do tej pory przechodziłem to grypopodobnie, czyli były bóle mięśniowe, bóle głowy, taki ciężar na klatce piersiowej, jakby ktoś ciągle na niej siedział - mówił dr Karauda.

Laboratorium sanepidu w Olsztynie, gdzie wykonywane są testy na obecność koronawirusaDr Rajewski: Oby życzenia "zdrowia" nie były dla niektórych ostatnimi

Dr Karauda: Część zgonów to po prostu niefunkcjonujący system ochrony zdrowia

Mówiąc o epidemii koronawirusa w Polsce, stwierdził, że wielu pacjentów z problemami z sercem czy płucami nie zgłasza się do lekarza, co ma poważne konsekwencje.

- Drodzy państwo, jeżeli jest źle i czujecie się gorzej, kontaktujcie się z lekarzami. Bo czasami ryzykujemy tak dużo, że ta cena jest wielka za to, że staramy się zostać w domu. Dlatego tych zgonów jest tak dużo, bo część z nich to są rzeczywiście pacjenci z COVID-19, ale część to po prostu niefunkcjonujący system ochrony zdrowia - apelował dr Karauda.

Lekarz przyznał, że pacjentów chorych na COVID-19 jest na tyle dużo, że często zapełniają znaczną część oddziałów, przez co pacjenci, którzy nie są zakażeni koronawirusem, nie zawsze mogą liczyć na pomoc. Dr Karauda stwierdził także, że liczba zgonów związanych z COVID-19 jest w Polsce wysoka.

- Oznacza to, że liczba zakażeń jest niedoszacowana. W Polsce wskaźnik śmiertelności wynosi 4,5, a powinien spadać, a jest dwukrotnie wyższy niż w innych krajach. W związku z tym widać, że nie za bardzo sobie radzimy - stwierdził. 

90-letnia Margaret Keenan, pierwsza Brytyjka zaszczepiona na COVID-19 po dopuszczeniu szczepionki do użycia"Po przejściu COVID-19 nie stajemy się pół-człowiekiem, pół-wirusem"

Koronawirus w Polsce

14 grudnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że potwierdzono 4 896 nowych przypadków koronawirusa i 96 zgonów związanych z COVID-19. Dzień wcześniej stwierdzono ponad 9 tys. nowych przypadków i śmierć 188 osób zakażonych koronawirusem. Komentatorzy od tygodni podnoszą, że w Polsce wykonuje się zbyt mało testów na obecność koronawirusa, z czego wynika niska liczba zakażonych.

Zobacz wideo Premier: Wygrywamy z epidemią! Epidemiolożka: Nie wygrywamy
Więcej o: