Nadchodzi trzecia fala koronawirusa? W Europie rośnie liczba nowych zakażeń, także u naszych sąsiadów

We Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii czy Słowacji rośnie liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Niemcy liczą się z wprowadzeniem twardego lockdownu. Z kolej polski premier wprost ostrzega przed trzecią falą pandemii. Oto jak wygląda sytuacja epidemiczna w wybranych krajach Unii Europejskiej.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki przestrzegał przed trzecią falą pandemii koronawirusa - Trzecia fala to realne zagrożenie. Dzisiaj w wielu krajach europejskich obserwujemy wzrost liczby zakażeń. Dlatego w Niemczech czy w Czechach pojawiają się nowe restrykcje. Ja chce przestrzec przed tą trzecią falą koronawirusa. Miejmy obawy przed tym, co się wydarzy w styczniu, lutym, marcu - podkreślił.

Zobacz wideo

Niemcy: ponad 20 tys. nowych przypadków koronawirusa

Liczba nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa w Niemczech wyniosła w ciągu ub. doby 20200 co zwiększyło ich łączną liczbę do 1 320 716 - poinformował w niedzielę Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI). Zmarło 321 osób, łączna liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 21 787.

Jak ocenia RKI, sytuacja epidemiczna w Niemczech znacząco pogarsza się od 4 grudnia. Kanclerz Angela Merkel zaapelowała do obywateli o zmianę planów i zrezygnowanie z obchodzenia Świąt w dużym gronie.

W niedzielę Merkel ma rozmawiać z premierami krajów związkowych o kolejnych restrykcjach w celu powstrzymania pandemii. Jest bardzo prawdopodobne - jak podkreśla dpa - że zapadnie decyzja o wprowadzeniu w całym kraju pełnego lockdownu. Nie wiadomo, od kiedy miałby on obowiązywać.

Najgorsza sytuacja panuje w graniczącej z Polską Saksonii, gdzie już od poniedziałku obowiązywać będzie pełny lockdown, włącznie z zamknięciem szkół i większości sklepów.

(PAP) jm/

W. Brytania: w ciągu doby 21,5 tys. zakażeń SARS-CoV-2 i 519 zgonów na Covid-19

W ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii wykryto 21 502 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, a także zarejestrowano 519 kolejnych zgonów z powodu Covid-19 - poinformował w sobotę po południu brytyjski rząd.

Liczba nowych zakażeń jest niższa od tej z bilansu piątkowego o 170, ale oznacza trzeci kolejny dzień, gdy przekracza ona 20 tys., podczas gdy wcześniej przez trzy tygodnie dobowe bilanse utrzymywały się na poziomie kilkunastu tysięcy.

Nadal najbardziej niepokojąca sytuacja jest w Walii, gdzie wykryto 2494 nowe infekcje, co oznacza, że po raz trzeci w ciągu sześciu dni pobity został rekord. W Anglii stwierdzono 17 468 zakażeń, w Szkocji - 1064, a w Irlandii Północnej - 476.

W całym kraju liczba wykrytych od początku epidemii infekcji SARS-CoV-2 wynosi obecnie 1 830 956, co jest szóstą najwyższą liczbą na świecie - więcej jest tylko w USA, Indiach, Brazylii, Rosji i Francji.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP) bjn/ mal/

Hiszpania: w ciągu ostatniej doby prawie 11 tys. zakażeń SARS-CoV-2 i 135 zgonów na Covid-19

Podczas ostatnich 24 godzin w Hiszpanii zainfekowało się koronawirusem blisko 11 tys. osób - wynika z sobotnich statystyk regionalnych służb sanitarnych. W tym samym czasie na Covid-19 zmarło 135 pacjentów.

W sobotę ministerstwo zdrowia Hiszpanii nie przekazało informacji na temat rozwoju epidemii. Z opublikowanych przez resort zdrowia w piątek wieczorem danych wynika, że dotychczas zmarło tam ponad 47,6 tys. osób, a zakaziło się 1,73 mln.

W sobotnich komunikatach służby medyczne wspólnot autonomicznych Hiszpanii wskazywały na nieznaczny wzrost liczby zachorowań w porównaniu z piątkiem. W sumie w całym kraju podczas ostatnich 24 godzin potwierdzono prawie 11 tys. infekcji.

Jak wynika z komunikatów służb medycznych hiszpańskich wspólnot autonomicznych, w sobotę regionami najbardziej doświadczonymi przez epidemię były Madryt i Katalonia. W pierwszej z nich potwierdzono ponad 2,5 tys. infekcji, zaś w drugiej – 2 tys.

W całym kraju pomiędzy piątkiem a sobotą zanotowano 135 zgonów po infekcji koronawirusem, z czego najwięcej w Katalonii – 54, Andaluzji – 34, a także w Kastylii i Leonie – 21.

Marcin Zatyka (PAP) zat/ mal/

Francja: liczba zakażeń koronawirusem rośnie - 13 947 w ciągu ostatniej doby

W ciągu ostatniej doby we Francji potwierdzono 13 947 nowych zakażeń koronawirusem, ponownie więcej niż poprzedniego dnia. Zmarło 199 zainfekowanych osób - wynika z danych opublikowanych w sobotę na stronach francuskiego rządu.

Na Covid-19 od początku pandemii zmarło we Francji 57 761 chorych.

W sumie do tej pory koronawirusem we Francji zakaziło się 2 405 255 osób - podaje amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa.

Nie ma razie nowych danych o hospitalizacjach chorych.

Po tygodniach malejącej liczby zakażeń po listopadowym lockdownie, częściowe złagodzenie ograniczeń na początku grudnia doprowadziło do wzrostu wskaźników infekcji, a dzienna liczba zachorowań nie spadła do 5 tys., co rząd określił jako warunek wstępny dalszego rozluźnienia restrykcji.

W czwartek francuski rząd przełożył dalsze łagodzenie lockdownu, informując, ze godzina policyjna, wprowadzona od 15 grudnia od godziny 20 do 6, pozostanie w mocy do Sylwestra, lecz będzie zawieszona na Boże Narodzenie.

(PAP) fit/ mal/

Holandia: dynamika zakażeń koronawirusem najwyższa od października

Liczba zakażeń koronawirusem w Holandii rośnie najszybciej od października. W ciągu ostatniej doby zdiagnozowano ponad 9 tys. nowych przypadków - poinformował w sobotę Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM).

Liczba zakażeń od początku epidemii wzrosła do ponad 600 tys., na Covid-19 zmarło ponad 10 tys. osób. W niedzielę spotkają się członkowie rządu Holandii, by przedyskutować ewentualne wprowadzenie przed świętami dodatkowych restrykcji w związku z epidemią.

We wtorek premier Holandii Mark Rutte rozwiał nadzieje Holendrów na duże spotkania rodzin i przyjaciół podczas Bożego Narodzenia. Z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem istniejące ograniczenia do trzech gości dziennie w jednym gospodarstwie domowym zostały przedłużone o miesiąc - do 15 stycznia.

Ograniczenia społeczne w Holandii zostaną przedłużone do końca roku z powodu uporczywie wysokich wskaźników zakażeń - powiedział wówczas Rutte.

"To naprawdę nie idzie dobrze - ani ze wskaźnikiem infekcji, ani w szpitalach. Nie wykluczam, że wrócę tu przed świętami Bożego Narodzenia, aby ogłosić dalsze ograniczenia" - oznajmił szef rządu.

Od 13 października władze Holandii ogłosiły "częściowy lockdown", w ramach którego zalecana jest praca zdalna; zakazano podróży, ograniczając je jedynie do absolutnie niezbędnych, zakazano też publicznych zgromadzeń.

Restauracje i bary pozostaną zamknięte. Szkoły w Holandii są w dalszym ciągu czynne.

Rząd, który w czerwcu odrzucił rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zalecającej stosowanie maseczek w miejscach publicznych, zmienił zdanie w listopadzie. Noszenie maseczek stało się obowiązkowe w pomieszczeniach publicznych od 1 grudnia.

(PAP) fit/ mal/

Słowacja: wzrost zakażeń koronawirusem i demonstracja przeciwko rządowym restrykcjom

W centrum Bratysławy demonstrowało w sobotę kilkaset osób, protestując przeciwko rządowym restrykcjom, związanym z szerzeniem się koronawirusa, testom na jego obecność oraz planowanym szczepieniom. Media podkreślają, że w tym samym czasie rośnie dynamika zakażeń SARS-CoV-2.

Protest zorganizowała skrajnie prawicowa Ludowa Partia Nasza Słowacja (LSNS), której lider Marian Kotleba i inni politycy z tego parlamentarnego ugrupowania występowali bez maseczek. Również inni uczestnicy demonstracji w większości nie mieli zasłoniętych nosów i ust i nie utrzymywali zalecanej odległości między sobą.

Poseł LSNS Milan Mazurek skrytykował testy i planowaną akcję szczepień, a Covid-19 nazwał chorobą, która jest "prawie nieszkodliwa dla większości ludzi". Wezwał do odrzucenia wprowadzanych przez rząd restrykcji, które, jego zdaniem, odbierają wolność.

Protestujący wznosili antyrządowe hasła. Kotleba oświadczył, że premier Igor Matovicz niszczy Słowację i chce według własnego widzimisię wprowadzać stan wyjątkowy.

Protest monitorowała policja. Nie interweniowała podczas demonstracji. Po jej zakończeniu wezwała pozostałych na placu przed pałacem prezydenckim ludzi do rozejścia się. Co najmniej jedną osobę zatrzymano.

Media, relacjonując protest, podkreślały, że został zwołany w czasie rosnącej liczby zakażeń koronawirusem. W sobotę ministerstwo zdrowia poinformowało o 3707 nowych przypadkach infekcji, którą wykazało 17956 testów PCR oraz o 2357 zakażonych, których ujawniło 39648 testów antygenowych. W szpitalach jest 2131 chorych na Covid-19, z których 133 przebywa na oddziałach intensywnej opieki medycznej. 136 osób wymaga aparatury wspomagającej oddychanie.

Piotr Górecki (PAP) ptg/ mal/

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Zobacz wideo
Więcej o: