Wielka Brytania zmienia zasady kwarantanny. Ponad 80 proc. Brytyjczyków i tak nie przestrzega reżimu

Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Od poniedziałku obowiązkowa kwarantanna dla osób, które ą zakażone koronawirusem lub przyjeżdżają z krajów wysokiego ryzyka, zostanie skrócona z 14 do 10 dni. Decyzję wydano na podstawie oświadczenia naczelnych lekarzy Walii, Anglii, Szkocji i Irlandii Północnej.

Jak podaje BBC, zmiana dotycząca zasad kwarantanny została już wprowadzona w Walii. Od poniedziałku 14 grudnia dziesięciodniowa izolacja będzie obowiązywać już w całej Wielkiej Brytanii. Decyzja władz podjęta została na podstawie pozytywnej opinii czterech naczelnych lekarzy (Chief Medical Officer).

Zobacz wideo Oficjalnie mamy milion zakażonych, a jak jest naprawdę?

Wielka Brytania. Od poniedziałku kwarantanna skróci się do 10 dni - także dla przyjezdnych

Osoby z objawami koronawirusa, pozytywnym wynikiem testu lub osoby po kontakcie z pacjentami zakażonymi SARS-CoV-2, będą musiały izolować się w domu przez 10, a nie 14 dni. Zasada ta dotyczyć będzie również osób, które przyjadą do Wielkiej Brytanii z krajów o wysokim wskaźniku zakażeń. Anglia, Walia, Szkocja i Irlandia Północna prowadzi osobne listy krajów, których obywatele muszą poddać się obowiązkowej kwarantannie.

Naczelni lekarze Wielkiej Brytanii dodają, że samoizolacja jest niezbędna do ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa i przerwania łańcucha transmisji. Decyzja o skróceniu kwarantanny została podjęta, ponieważ z dostępnych badań wynika, że po dziesiątym dniu od pojawienia się pierwszych objawów zakażenia koronawirusem, tylko dwa proc. zakażonych może dalej przenosić infekcję.

Szczepionka AstraZenecaWielka Brytania i Rosja będą wspólnie pracować nad szczepionką na COVID-19

Według BBC zmiana zasad kwarantanny może wynikać też z ostatnich badań, które pokazały, że mniej niż 20 proc. mieszkańców Wielkiej Brytanii w pełni stosuje się do reżimu izolacji. Większość z osób łamała obostrzenia, by wyjść na spacer czy do sklepu. Najczęstszym powodem było jednak kontynuowanie pracy z obawy przed konsekwencjami finansowymi choroby. 

Z danych z piątku 11 grudnia wynika, że od początku epidemii koronawirusa w Wielkiej Brytanii liczba osób zakażonych wzrosła do 1 792 612. Z powodu ciężkiego przebiegu COVID-19 w kraju tym zmarło już 63 179 pacjentów. 

23-latka zorganizowała imprezę pomimo kwarantannyGniewino. Pomimo kwarantanny zorganizowała imprezę. Grozi jej grzywna

Więcej o: