Wielka Brytania i Rosja będą wspólnie pracować nad szczepionką na koronawirusa

Firma AstraZeneca przyjęła ofertę współpracy od Instytutu Gamaleja, którego naukowcy opracowali szczepionkę na koronawirusa Sputnik V. Brytyjsko-szwedzka firma przetestuje składnik rosyjskiego preparatu w badaniach klinicznych własnej szczepionki.

Zespół z Instytutu Gamaleja w Rosji, który pracuje nad szczepionką przeciwko koronawirusowi, już pod koniec listopada zaproponował brytyjsko-szwedzkiej firmie farmaceutycznej AstraZeneca współpracę. Teraz na oficjalnej stronie Sputnika V pojawiła się informacja o rozpoczęciu wspólnych prac nad szczepionką.

Zobacz wideo Prof. Gańczak o szczepionkach: Polska jest znowu w niechlubnym miejscu w Europie

AstraZeneca i Instytut Gamaleja rozpoczynają współpracę nad szczepionką na koronawirusa

Jak informuje producent, AstraZeneca zaakceptowała propozycję, by użyć jednego z dwóch wektorów szczepionki Sputnik V w dodatkowych badaniach klinicznych własnego produktu. Badania te mają rozpocząć się jeszcze przed końcem tego roku. Naukowcy mają nadzieję, że połączenie szczepionki AstraZeneca i Sputnika V może skutkować powstaniem jeszcze bardziej skutecznego preparatu.

Koronawirus w Rosji - szczepionka Sputnik V.Rosja. Stosowanie szczepionki na koronawirusa wymaga abstynencji

- To wyjątkowy przykład współpracy naukowców z różnych krajów. Wspólna walka z koronawirusem odegra decydującą rolę w osiągnięciu ostatecznego zwycięstwa nad pandemią COVID-19. Szczepionka Sputnik V już dziś ratuje życie ludzi w Rosji. Decyzja firmy AstraZeneca o przeprowadzeniu badań klinicznych z użyciem jednego z dwóch wektorów Sputnika V, w celu zwiększenia skuteczności własnej szczepionki, jest ważnym krokiem w kierunku połączenia wysiłków w walce z pandemią. Cieszymy się z rozpoczęcia nowego etapu współpracy między producentami . Jesteśmy zdeterminowani, aby w przyszłości rozwinąć tę współpracę i rozpocząć wspólną produkcję, gdy nowa szczepionka wykaże swoją skuteczność w trakcie badań klinicznych. Mamy nadzieję, że inne firmy pójdą za naszym przykładem - powiedział dyrektor generalny Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich Kirill Dmitriev.

Według ostatnich badań klinicznych skuteczność szczepionki firmy AstraZeneca wynosi średnio ponad 70 proc. Preparat tej firmy postrzegany jest jako środek, który może bardzo pomóc w walce z epidemią koronawirusa, zwłaszcza w krajach rozwijających się. Szczepionka AstraZeneca jest tańsza niż preparaty opracowane przez Pfizera czy Modernę, a jej przechowywanie i transport są łatwiejsze, ponieważ nie wymaga tak bardzo niskich temperatur. W Wielkiej Brytanii rozpoczęła się już procedura dopuszczenia szczepionki tej firmy do użytku. 

SzczepionkaSzczepionki na koronawirusa - czym się różnią? [Pfizer, Moderna, AstraZeneca]

Więcej o: