Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia pełnomocnika rządu ds. narodowego programu szczepień przeciw SARS-CoV-2 opublikowano w czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Został on skierowany do komisji prawniczej.
Z dokumentu wynika, że do zadań pełnomocnika rządu ds. szczepień będzie należeć m.in. analiza obowiązujących przepisów i istniejących rozwiązań dotyczących szczepień ochronnych, a także przygotowanie rozwiązań organizacyjno-prawnych dotyczących wdrożenia programu szczepień na koronawirusa SARS-CoV-2. Pełnomocnik rządu będzie także koordynował planowanie strategiczne i wdrażanie narodowego programu szczepień.
Projekt rozporządzenia mówi, że pełnomocnik rządu ma wykonywać swoje zadania, współpracując z organami administracji rządowej. Te mają udzielać mu pomocy, przede wszystkim udostępniając dokumenty, których potrzebuje do realizacji swoich celów. Pełnomocnik ds. narodowego programu szczepień może także współdziałać z samorządami. Jednym z jego praw jest również wnoszenie opracowanych przez niego projektów dokumentów rządowych do rozpatrzenia przez Radę Ministrów. Musi to jednak robić w porozumieniu z ministrem zdrowia i za zgodą premiera. Pełnomocnik może także zlecać przeprowadzanie badań i ekspertyz oraz powoływać zespoły eksperckie lub doradcze. Wydatki związane z jego działalnością pokrywane będą z budżetu państwa, z części, którą dysponuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Ten organ zapewni też obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową pełnomocnika.
Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia pełnomocnika rządu ds. narodowego programu szczepień przeciw SARS-CoV-2 ma wejść w życie z dniem ogłoszenia.