We wtorek podczas konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, szefa KPRM Michała Dworczyka oraz szefa Centrum Analiz Strategicznych Norberta Maliszewskiego przedstawiono założenia projektu Narodowego Programu Szczepień. - To kluczowe wyzwanie dla Polski w przyszłym roku - powiedział Dworczyk, odnosząc się do programu masowych szczepień przeciw koronawirusowi.
Dokument składający się z 9 rozdziałów i 34 stron można znaleźć pod tym adresem. Projekt opisuje m.in. skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek, proces zakupu i finansowania, dystrybucję i logistykę, zalecenia medyczne i organizację punktów szczepień oraz kolejność szczepień.
Przedstawiciele rządu podkreślili, że konsultacje projektu będą trwały tylko do soboty 12 grudnia. Każda chętna osoba może zgłosić uwagi do projektu. Ostateczna wersja dokumentu zostanie przyjęta przez rząd 15 grudnia. Propozycję zmian oraz uwagi do projektu Narodowego Programu Szczepień można zgłaszać pocztą elektroniczną na adres konsultacje-koronawirus@kprm.gov.pl do soboty 12 grudnia do godz. 10:00.
Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej podkreślił, że celem strategii jest "przeprowadzenie w 2021 r. programu szczepień, dzięki czemu powinniśmy uzyskać odporność populacji". Dworczyk dodał, że "jest to jedna z największych operacji logistycznych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat".
- Dlatego przygotowaliśmy projekt dokumentu, który ma szczegółowo opisać wszelkie procesy związane z tą operacją. Po pierwsze, naszym zdaniem jest dostarczenie bezpiecznych i skutecznych szczepionek. Po drugie, musi być ich wystarczająca liczba. Po trzecie, musimy całą operację przeprowadzić w jak najkrótszym czasie - wyjaśnił Dworczyk.
Szef KPRM dodał, że dokument o Narodowym Programie Szczepień jest na razie projektem, a rząd "będzie zbierać wszelkie uwagi, na podstawie których będzie ulepszać dokument po to, by 15 grudnia Rada Ministrów mogła przyjąć go już oficjalnie". - Konsultacje są ważne i warto przystąpić do nich w duchu współpracy - zaznaczył Dworczyk.