Na konferencji prasowej z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, doradcy premiera ds. COVID-19 prof. Andrzeja Horbana, szefa Centrum Analiz Strategicznych prof. Norberta Maliszewskiego oraz szefa KPRM Michała Dworczyka przedstawiciele rządu ogłosili projekt strategii dotyczącej szczepień na koronawirusa SARS-CoV-2 i przedstawili harmonogram związany z akcją szczepienia Polaków.
- Naszym celem ogólnym jest przeprowadzenie programu szczepień w 2021 roku, dzięki czemu osiągniemy odporność populacji - mówił Michał Dworczyk.
Szef Kancelarii Premiera powiedział, że rząd stawia sobie za cel dostarczenie szczepionek bezpiecznych i skutecznych, które dostępne będą w wystarczającej ilości dla wszystkich zainteresowanych. Stwierdził także, że istotne jest, aby cała operacja została przeprowadzona w jak najkrótszym czasie, w sposób przyjazny dla obywatela. Podkreślił również że szczepienie na koronawirusa będzie darmowe i dobrowolne.
Szef Centrum Analiz Strategicznych prof. Norbert Maliszewski powiedział, które grupy społeczne będą miały dostęp do szczepionki jako pierwsze. W pierwszym etapie zaszczepieni mają zostać pracownicy systemu opieki zdrowotnej. Następnie szczepionka będzie dostępna dla:
Na kolejnym etapie do szczepienia na koronawirusa mają zostać dopuszczeni:
W kolejnej fazie szczepionka na koronawirusa ma być dostępna dla wszystkich chętnych.
Na koronawirusa będzie można się zaszczepić stacjonarnie w placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz w innych placówkach medycznych, poprzez mobilne zespoły szczepiące, a także w centrach szczepiennych szpitali rezerwowych. Przed udaniem się do jednego z tych punktów trzeba będzie się jednak zarejestrować, co będzie można zrobić na kilka sposobów:
Michał Dworczyk powiedział, że rząd zdaje sobie sprawę z tego, że ponad połowa Polaków deklaruje, że nie zaszczepi się na koronawirusa, dlatego prowadzona będzie kampania informacyjna i profrekwencyjna. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewniał z kolei, że szczepionka, która stosowana będzie w Polsce, jest bezpieczna.
- Bezpieczeństwo jest naszym absolutnym priorytetem. Jeśli jakikolwiek lek wchodzi do Polski, jako państwo gwarantujemy jego bezpieczeństwo - powiedział Adam Niedzielski, zaznaczając, że o dopuszczeniu szczepionki do obrotu decyduje zarówno Polska, jak i Unia Europejska.
Minister zdrowia powiedział, że Polska będzie monitorować to, co dzieje się z osobami zaszczepionymi. Zapowiedział stworzenie rejestru osób zaszczepionych oraz systemu zgłaszania niepożądanych reakcji na szczepionkę. Statystyki z tym związane mają być jawne.