Szczepionka na koronawirusa. Kto będzie mógł się zaszczepić jako pierwszy? Będą cztery transze

Rząd przedstawił Narodowy Program Szczepień. W strategii dotyczącej szczepienia na koronawirusa wymieniono grupy, które będą mogły skorzystać ze szczepionek jako pierwsze.
Zobacz wideo Rząd przedstawił szczegóły logistyczne dotyczące szczepień na koronawirusa

Na konferencji prasowej z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, doradcy premiera ds. COVID-19 prof. Andrzeja Horbana, szefa Centrum Analiz Strategicznych prof. Norberta Maliszewskiego oraz szefa KPRM Michała Dworczyka przedstawiciele rządu ogłosili projekt strategii dotyczącej szczepień na koronawirusa SARS-CoV-2 i przedstawili harmonogram związany z akcją szczepienia Polaków.

- Naszym celem ogólnym jest przeprowadzenie programu szczepień w 2021 roku, dzięki czemu osiągniemy odporność populacji - mówił Michał Dworczyk.

Szczepienia na koronawirusa. Kto będzie mógł się zaszczepić jako pierwszy?

Szef Kancelarii Premiera powiedział, że rząd stawia sobie za cel dostarczenie szczepionek bezpiecznych i skutecznych, które dostępne będą w wystarczającej ilości dla wszystkich zainteresowanych. Stwierdził także, że istotne jest, aby cała operacja została przeprowadzona w jak najkrótszym czasie, w sposób przyjazny dla obywatela. Podkreślił również że szczepienie na koronawirusa będzie darmowe i dobrowolne.

Szef Centrum Analiz Strategicznych prof. Norbert Maliszewski powiedział, które grupy społeczne będą miały dostęp do szczepionki jako pierwsze. W pierwszym etapie zaszczepieni mają zostać pracownicy systemu opieki zdrowotnej. Następnie szczepionka będzie dostępna dla:

  • pracowników Domów Opieki Społecznej,
  • osób, które ukończyły 60. rok życia,
  • pracowników służb mundurowych.

Na kolejnym etapie do szczepienia na koronawirusa mają zostać dopuszczeni:

  • pracownicy pracujący w służbie publicznej, którzy nie są zatrudnieni w placówkach medycznych, m.in. lekarze, kierowcy transportu zbiorowego itd.,
  • osoby, które nie ukończyły 60. roku życia, ale mają choroby współistniejące.

W kolejnej fazie szczepionka na koronawirusa ma być dostępna dla wszystkich chętnych.

Gdzie będą przeprowadzane szczepienia? Jak będzie można się zarejestrować? 

Na koronawirusa będzie można się zaszczepić stacjonarnie w placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz w innych placówkach medycznych, poprzez mobilne zespoły szczepiące, a także w centrach szczepiennych szpitali rezerwowych. Przed udaniem się do jednego z tych punktów trzeba będzie się jednak zarejestrować, co będzie można zrobić na kilka sposobów:

  • korzystając z dedykowanej infolinii,
  • umawiając się za pomocą internetowego Konta Pacjenta,
  • zgłaszając się za pośrednictwem placówki, która wystawiła e-skierowanie,
  • rejestrując się bezpośrednio w wybranym punkcie szczepień. 

Minister zdrowia: Bezpieczeństwo jest naszym absolutnym priorytetem

Michał Dworczyk powiedział, że rząd zdaje sobie sprawę z tego, że ponad połowa Polaków deklaruje, że nie zaszczepi się na koronawirusa, dlatego prowadzona będzie kampania informacyjna i profrekwencyjna. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewniał z kolei, że szczepionka, która stosowana będzie w Polsce, jest bezpieczna. 

- Bezpieczeństwo jest naszym absolutnym priorytetem. Jeśli jakikolwiek lek wchodzi do Polski, jako państwo gwarantujemy jego bezpieczeństwo - powiedział Adam Niedzielski, zaznaczając, że o dopuszczeniu szczepionki do obrotu decyduje zarówno Polska, jak i Unia Europejska

Minister zdrowia powiedział, że Polska będzie monitorować to, co dzieje się z osobami zaszczepionymi. Zapowiedział stworzenie rejestru osób zaszczepionych oraz systemu zgłaszania niepożądanych reakcji na szczepionkę. Statystyki z tym związane mają być jawne.

Więcej o: