Szczepienie na koronawirusa. Na jakie bonusy mogą liczyć zaszczepieni? Możliwa zgoda na zdjęcie maseczek

Polski rząd chce namawiać obywateli do szczepień na koronawirusa. Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zapowiedział, że osoby zaszczepione będą mogły liczyć na "pewne benefity". O jakich bonusach mowa, ustalili dziennikarze RMF FM.

Z doniesień medialnych wynika, że Polacy nie są zbyt zainteresowani szczepieniami na koronawirusa. Naczelny epidemiolog USK we Wrocławiu prof. Jarosław Drobnik szacował w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", że zaszczepi się 15-20 proc. społeczeństwa, specjalista chorób zakaźnych prof. Krzysztof Simon pisał z kolei o deklaracjach ponad połowy Polaków, którzy zapowiedzieli, że się nie zaszczepią. Polski rząd zapowiedział, że będzie namawiał obywateli, aby skorzystali z darmowej i dobrowolnej szczepionki. Zachętę mają stanowić m.in. "pewne benefity", które zapowiedział szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

Zobacz wideo Jak będzie wyglądał system zachęt? Na co mogą liczyć osoby, które się zaszczepią?

Premier Mateusz Morawiecki w ramach trzeciej tury Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych przekazał Łodzi 2 mln zł.Polski rząd ogłosi projekt strategii szczepień. W Wielkiej Brytanii już szczepią

Benefity dla zaszczepionych? Rząd rozmawia o zwolnieniu z obowiązku noszenia maseczek

Na jakie bonusy będą mogły liczyć osoby, które się zaczepią? Szef KPRM nie chciał tego zdradzić ani w rozmowie z Polsat News, ani z Radiem ZET, ale dziennikarze RMF FM dotarli do planów rządu. Z ich ustaleń wynika, że osoby zaszczepione na koronawirusa będą mogły szybciej skorzystać z pomocy lekarza, dostaną częściowe zwolnienie z kwarantanny i - być może - zgodę na zdjęcie maseczek. 

Jeśli chodzi o dostęp do placówek systemu opieki zdrowia, osoba zaszczepiona ma być traktowana tak, jakby przeszła test na koronawirusa, który dał wynik negatywny. Oznacza to, że osoby takie nie będą musiały przechodzić dodatkowych badań związanych z COVID-19 przed wizytą w szpitalu czy przychodni. Kolejnym benefitem ma być częściowe zwolnienie z kwarantanny. Oznacza to, że w sytuacji, gdy zachoruje ktoś, z kim mieszka osoba zaszczepiona, nie będzie ona musiała poddawać się izolacji. Niewykluczone także, że zaszczepieni nie będą musieli nosić maseczek. Z ustaleń RMF FM wynika, że takiego rozwiązania chce Kancelaria Premiera, ale nie zgadza się na nie Ministerstwo Zdrowia

Niedziela handlowa w galeriiWiceminister Kraska ostrzega przed wzrostem zakażeń. "Tłumne wizyty w centrach handlowych"

Więcej o: