Szwajcaria. Nie zatwierdzono jeszcze szczepionek na koronawirusa. "Nie mamy danych na temat skuteczności"

Szwajcarski urząd ds. rejestracji i kontroli leków poinformował, że wciąż nie ma ważnych danych dotyczących bezpieczeństwa, skuteczności i jakości szczepionek na koronawirusa zamówionych przez rząd od firm Pfizer/BioNTech, AstraZeneca i Moderna. "Brakuje nam danych na temat skuteczności badań klinicznych"- wskazano.

W poniedziałek szwajcarski rząd poinformował o podpisaniu kontraktu z firmami Pfizer i BioNTech na dostarczenie do kraju 3 milionów dawek szczepionek na koronawirusa. Jak przekazano, pozwoli to na zaszczepienie półtora milionów obywateli kraju (przy uwzględnieniu podania dwóch dawek szczepionki). Podpisano również umowy z dwoma innymi producentami szczepionek - Moderna i AstraZeneca. Wszystkie trzy szczepionki przechodzą proces zatwierdzania przez SwissMedic, czyli urząd ds. rejestracji i kontroli leków - podała agencja Reutera.

Zobacz wideo Rząd przedstawił szczegóły logistyczne dotyczące szczepień na koronawirusa

Szwajcaria. Nie zatwierdzono szczepionek na koronawirusa. "Nie mamy danych na temat skuteczności"

Tymczasem - jak relacjonuje portal Swiss.info - szwajcarski urząd nie zaakceptował na razie szczepionek, wskazując, że nadal brakuje ważnych danych dotyczących ich bezpieczeństwa, skuteczności i jakości. Uwagi przekazano do producentów szczepionek.

Brakuje nam danych na temat skuteczności badań klinicznych i informacji na temat ważnych podgrup, które uczestniczyły w tych dużych badaniach

- powiedział cytowany przez Swiss.info Claus Bolte, szef działu autoryzacji w Swissmedic. Jak wskazał, urząd chce od producentów m.in. informacji na temat wcześniejszych chorobach przebytych przez osoby, które brały udział w badaniach testowych.

Od początku epidemii koronawirusa w Szwajcarii zmarło 5 tysięcy osób. Szczepionki przeciwko COVID-19 będą w Szwajcarii oferowane bezpłatnie - pierwszeństwo będą miały osoby z grup ryzyka, a także pracownicy służby zdrowia.

Więcej o: