Wiceminister Kraska ostrzega przed wzrostem zakażeń. "Tłumne wizyty w centrach handlowych"

- Tłumne wizyty w centrach handlowych, jakie obserwowaliśmy w miniony weekend, nie napawają optymizmem i mogą zaowocować kolejnym wzrostem zakażeń COVID-19 za kilkanaście dni - zauważył w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - Pamiętajmy, że epidemia się jeszcze nie skończyła - zaapelował.

W poniedziałek resort zdrowia poinformował o 4423 nowych potwierdzonych zakażeniach koronawirusem i śmierci 92 osób. Komentując to w TVP Info, Waldemar Kraska powiedział, że liczba ta jest optymistyczna, ale - podkreślił - "ten wynik to też efekt weekendu, kiedy liczba wykonywanych testów jest mniejsza". - Myślę, że w następnych dniach tych nowych przypadków będzie zdecydowanie więcej, ale myślę też, że jesteśmy na etapie, kiedy nastąpiła pewna stabilizacja - ocenił wiceszef MZ.

Kraska ostrzega przed wzrostem zakażeń. "Tłumne wizyty w centrach handlowych"

Zdaniem Kraski Polacy podeszli odpowiedzialnie do wprowadzanych restrykcji. Wiceminister zwrócił jednak uwagę, że w miniony weekend masowo udali się do centrów handlowych, by dokonywać przedświątecznych zakupów, a to - wskazał - "nie napawa optymizmem i może zaowocować kolejnym wzrostem zachorowań za kilkanaście dni".

Powinniśmy ciągle zachować w tyle głowy, że epidemia się jeszcze nie skończyła. Przed nami długa walka, dopóki nie będziemy populacyjnie odporni, dopóki nie pojawi się szczepionka

- przekonywał Kraska. Dodał, że musimy się uzbroić jeszcze w trochę cierpliwości. - Najlepszym prezentem na te święta nie będą gadżety, które kupujemy w sklepach (...) tylko to, że będziemy zdrowi i nie zakazimy rodziców czy dziadków - powiedział.

Zapytany, czy polski rząd zamierza wziąć przykład z deklaracji b. prezydentów USA Billa Clintona, Georga W. Busha i Baracka Obamy, którzy zamierzają zaszczepić się na COVID-19 przed kamerami, by przekonać do szczepionek społeczeństwo, Kraska odparł: - To na pewno dobry przekaz dla społeczeństwa, że ci, co decydują o ważnych sprawach także poddadzą się szczepieniu.

Zadeklarował, że on sam również będzie takim przykładem. - Ja się zaszczepię, to chyba jedyna słuszna droga, aby wrócić do normalności - powiedział. I dodał, że również może to zrobić przed kamerami. - Ta szczepionka, oprócz tego, że jest skuteczna, to jest też bezpieczna, dlatego namawiam wszystkich, aby jednak do tych szczepionek podejść w sposób odpowiedzialny, bo chyba każdy z nas tęskni za normalnymi wakacjami i spotkaniami z przyjaciółmi - apelował Kraska

autor: Dorota Stelmaszczyk, PAP

***

"Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: