Koronawirus w Polsce. Zaszczepieni nie będą musieli nosić maseczek? Dworczyk: Przewidziano pewne benefity

Rząd pracuje nad szczegółami benefitów dla osób, które zaszczepią się na COVID-19. Z nieoficjalnych informacji przekazanych przez Wirtualną Polskę wynika, że jednym z nich ma być zwolnienie z obowiązku noszenia maseczek ochronnych.

O tym, że osoby, które zaszczepią się na koronawirusa mogą liczyć na specjalne benefity mówił zarówno minister zdrowia Adam Niedzielski, jak i szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Wirtualna Polska informuje, że jedną z zachęt do szczepienia ma być zwolnienie z obowiązku noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej. Warunkiem do tego uprawniającym ma być posiadanie przy sobie zaświadczenia o szczepieniu.

Koronawirus. Dworczyk: Jeśli osoba nie przenosi wirusa, to można ją zwolnić z pewnych ograniczeń

W poniedziałek (7 grudnia) podczas konferencji prasowej zostaną przedstawione założenia Narodowej Strategii Szczepień. Michał Dworczyk zapowiedział rozmowie z Polsat News, że w strategii znajdą się rozwiązania, które "również przewidują pewne benefity dla osób, które się zaszczepią".

Epidemia koronawirusa. 29. urodziny Radia Maryja w ToruniuGrzesiowski o urodzinach Radia Maryja: To sprawa dla prokuratury

Michał Dworczyk nie ujawnił szczegółów. Podkreślił jednak, że osoby, które zaszczepią się przeciw COVID-19 "nie będą podlegały pewnym reżimom związanym z pandemią". - Nie jest to forma przymusu, tylko odpowiedzialności za pandemię i za społeczeństwo. Jeśli jest gwarancja tego, że osoba nie przenosi wirusa, to wtedy można taką osobę z pewnych ograniczeń zwolnić - powiedział.

Koronawirus. Pierwsza szczepionka może zostać dopuszczona do obrotu jeszcze w grudniu

Polska zamówiła łącznie 45 milionów dawek szczepionek przeciw koronawirusowi od firm Pfizer/BioNTech, Johnson&Johnson oraz AstraZeneca. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w piątek, że szczepienia w Polsce mają być dobrowolne i darmowe, a w pierwszej kolejności szczepieni będą: pracownicy służby zdrowia, mieszkańcy DPS i pacjenci ZOL, osoby powyżej 60. roku życia oraz służby pracujące przy COVID-19.

Koronawirus. Ferie zimowe w tym sezonie w jednym terminie.Były szef GIS krytycznie o decyzji rządu ws. ferii w jednym terminie

- Opracowujemy z ministrami zasady logistyki, działania są na zaawansowanym poziomie. Szczepionki będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe. Choć są i takie, które mogą być jednodawkowe. Te jednak mogą pojawić się później, jednak nie ma na co czekać. Szczepienia są bardzo ważnym elementem odcięcia wirusa - powiedział Morawiecki.

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że pierwsza szczepionka na koronawirusa może zostać dopuszczona do obrotu w Europie już pod koniec grudnia. Decyzję w tej sprawie podejmie Europejska Agencja Leków, która upubliczniła terminarz swoich prac. - Agencja wyznaczyła na 29 grudnia termin pierwszego posiedzenia, na którym będzie podejmowana decyzja o dopuszczeniu pierwszej szczepionki, będzie to produkt firmy Pfizer przeznaczony na rynek europejski.

Zobacz wideo Rząd przedstawił szczegóły logistyczne dotyczące szczepień na koronawirusa
Więcej o: