Czarnek chwali się usuwaniem z podręczników "komunistycznych reliktów". Zapowiada też powrót do szkół
Zastrzegając, że ostateczna decyzja zależy od sytuacji epidemicznej, dziennej liczby zakażeń koronawirusem, Czarnek przekazał, że resort edukacji przygotowuje plany powrotu do nauki stacjonarnej i odpowiednie wytyczne sanitarne. Poinformował o "intensywnej pracy nad pięcioma wariantami powrotu uczniów do szkół po 17 stycznia". Jak tłumaczył, przygotowywany wachlarz możliwości obejmuje "wariant od nauczania hybrydowego w najmłodszych latach po nauczanie hybrydowe we wszystkich klasach od I do VIII w szkole podstawowej i szkołach ponadpodstawowych".
Czarnek: Jest szansa na otwarcie szkół po feriach. Resort ma dużo optymizmu
Minister dodał, że rozwiązania są dyskutowane w powołanej przez niego po objęciu urzędu Radzie Konsultacyjnej ds. Bezpieczeństwa w Edukacji, w której skład wchodzą przedstawiciele MEN, dyrektorzy szkół, kuratorzy oświaty, przedstawiciele służb sanitarnych, specjaliści chorób zakaźnych i przedstawiciele rodziców.
Czarnek podkreślał, że celem prac jest dobre przygotowanie do bezpiecznego powrotu dzieci do szkół - zarówno dla nich samych, jak i dla nauczycieli oraz całego społeczeństwa. Zapowiedział intensyfikację w najbliższych dniach rozmów w tej sprawie z dyrektorami szkół w całej Polsce.
Minister zastrzegł, że "wszystko ostatecznie zależy tak czy inaczej od tego, jak będzie wyglądała sytuacja z pandemią koronawirusa". Dodał, że resort "ma dużo optymizmu, ale [wszyscy] musimy się starać, bo wszystko zależy od naszej odpowiedzialności - od odpowiedzialności społeczeństwa w najbliższych kilkudziesięciu dniach" - podkreślił polityk.
"Będzie następowało usuwanie z polskich podręczników komunistycznych reliktów i wspomnień"
W Polskim Radiu 24 minister edukacji i nauki zapowiedział też kontynuację usuwania z polskich podręczników rzekomych pozostałości po poprzednim ustroju systemowym. Podkreślił, że taka konieczność wynika z zapisów konstytucyjnych. Jak mówił, trwa oczyszczanie polskich podręczników z "komunistycznych reliktów i wspomnień" i będzie następowało, dlatego, że incydentalnie występują przypadki, które są sprzeczne z artykułem 13. konstytucji. Minister przypomniał, że w Polsce konstytucyjnie zakazane jest promowanie jakichkolwiek wzorców komunistycznych czy faszystowskich, rasistowskich, narodowosocjalistycznych. Czarnek podkreślił, że w związku z tym będzie "wykonawcą nakazów wynikających z polskiej konstytucji".
Podkreślił też, że proces weryfikacji istniejących podręczników i tworzenia nowych trwa. Jak mówił, "mamy przed sobą właśnie okres, w którym będziemy weryfikować nowe podręczniki między innymi do historii dla klas trzecich szkół ponadpodstawowych. Zaczynają się pisać podręczniki dla klas czwartych szkół ponadpodstawowych". "Wszystko jest więc przed nami i jest robione od samego początku" - podkreślił szef resortu edukacji i nauki.
Czarnek ponownie zapowiedział "pakiet wolnościowy" dla uczelni. Rektorzy mówią o ingerencji w autonomię
Polityk wspomniał też o "pakiecie wolnościowym" dla uczelni, czyli zapowiadanej nowelizacji Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce. Twierdzi, że chodzi o zapewnienie swobody wyrażania w życiu publicznym przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych.
W Polskim Radiu 24 minister powiedział, że reakcja Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich na zapowiadaną zmianę jest dla niego niezrozumiała. - Czyżby nie lubili lub nie szanowali wolności? Tego im nie zarzucam, więc dlaczego się ktoś denerwuje, kiedy ja mówię, że trzeba urzeczywistnić wolność? - pytał minister.
KRASP stwierdza w liście do ministra, że "nie ma konieczności, dla obrony wolności akademickich, tworzenia specjalnych regulacji prawnych i nowych ciał ingerujących w autonomię uczelni". Odnosząc się do tego, minister pytał, dlaczego wszystkie kilkadziesiąt toczących się obecnie na uczelniach postępowań dyscyplinarnych dotyczy naukowców o poglądach konserwatywnych, a nie ma praktycznie żadnego przeciwko osobom, które wyrażają odmienne poglądy lub w ich sprawach.
Czarnek zwrócił uwagę, że nikt, nigdzie w Polsce - "a już tym bardziej na polskich uczelniach" - nie może być ścigany za głoszenie swoich przekonań światopoglądowych, religijnych czy filozoficznych. - Nie tylko dlatego, że tak nakazuje artykuł 25. ustęp 2. konstytucji wprost, tylko dlatego, że jest to absolutnie sprzeczne z prawami człowieka - wyjaśnił minister.
-
Piotr Świąc nie żyje. Dziennikarz TVP zginął w wypadku. Wcześniej poprowadził "Panoramę"
-
Horoskop dzienny na sobotę 6 marca 2021 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]
-
Unijna agencja dopuściła lek na COVID-19. Działa również na brytyjską mutację
-
A4. Wojewoda o ofiarach tragicznego wypadku: Nie znały się, dosiadały się na trasie
-
To miało być zwykłe otwarcie drogi. Premierowi przeszkodzili rolnicy. "Zobaczył nas i uciekł"
- Rząd wysłał maseczki na Mazury. 137 tys. z nich nie nadaje się do użytku. "Strażacy je odbierają"
- Morawiecki dotrwa do końca kadencji? Czarnecki: Ma szansę, ale to zależy od trzech czynników
- Polska pomoże Czechom w walce z pandemią. "Czekamy na pierwszych pacjentów"
- Merta do Błaszczaka: Zarządzić audyt działań Macierewicza. W Podkomisji Smoleńskiej źle się dzieje
- "Czara goryczy się przelała". W podkomisji smoleńskiej wojna, a rodziny są wściekłe na Macierewicza