Grzesiowski o urodzinach Radia Maryja: Sprawa dla sanepidu i prokuratury. Wszystkich wysłać na kwarantannę

- To jest złamanie wszystkich zasad, które są obecnie przewidziane prawem. To jest sprawa dla sanepidu i prokuratury - tak przebieg uroczystości z okazji 29. rocznicy powstania Radia Maryja skomentował w rozmowie z Onetem dr Paweł Grzesiowski. W sobotę w toruńskim kościele było - jak na okres epidemii - niezwykle tłoczno, a niektórzy uczestnicy mszy nie nosili maseczek.

W sobotę w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II odbyły się uroczystości z okazji 29. rocznicy powstania Radia Maryja. Uczestniczyli w nich ważni politycy Zjednoczonej Prawicy, w tym minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, szef resortu obrony Mariusz Błaszczak, wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, prezydencki minister Adam Kwiatkowski, Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak i kilkoro posłów i senatorów PiS. Odczytano też list nadesłany przez prezydenta Andrzeja Dudę. 

Tadeusz Rydzyk i Andrzej DudaDuda o Radiu Maryja: Miało ogromny wpływ na bieg polskich spraw

29. rocznica powstania Radia Maryja. W toruńskiej świątyni zgromadził się spory tłum. "Standardy podwójne, potrójne?"

W mediach społecznościowych szybko zwrócono uwagę, że pomimo obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa w toruńskim sanktuarium pojawiła się spora liczba gości i wiernych. Obecnie w kościołach obowiązuje limit osób - maksymalnie jedna osoba na 15 metrów kwadratowych przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż półtora metra i konieczności zakrywania nosa i ust. Zakrywanie nosa i ust nie dotyczy tylko osób sprawujących kult. Na nagraniach ze świątyni widać, że w ławach było dosyć tłoczno, a wiele osób - w tym księża niesprawujący kultu - nie ma na twarzach maseczek. 

Tadeusz RydzykRydzyk: "Codziennie pytam panią dyrektor - ile pieniędzy mamy?"

"W naszym Toruniu ostatnio spisywano spacerujących po ulicach młodych ludzi. Policjo toruńska, gdzie jesteś teraz? Składam zawiadomienie do prokuratury na to towarzystwo w związku ze złamaniem obostrzeń" - napisała na Twitterze posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus. 

"Standardy podwójne, potrójne? Impreza na całego u ojca Rydzyka z udziałem PiS. Rozumiem, że policja czuwa nad tym i nie przeszkadza, wystawiając mandaty?" - dopytywała inna posłanka Lewicy, Monika Falej.

Dr Grzesiowski o uroczystościach w Toruniu: To jest sprawa dla sanepidu i prokuratury

O ocenę tego, czy organizatorom uroczystości udało się odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo zgromadzonych w kościele, portal Onet zapytał dr. Pawła Grzesiowskiego, immunologa i eksperta w dziedzinie profilaktyki zakażeń.

To jest złamanie wszystkich zasad, które są obecnie przewidziane prawem. To jest sprawa dla sanepidu i prokuratury

- stwierdził lekarz. 

- Z punktu widzenia medycznego jest to oczywiste zagrożenie epidemiologiczne. Tutaj złamano prawo. Powinien usiąść prawnik i krok po kroku powiedzieć, które artykuły rozporządzeń zostały złamane - dodał lekarz. W jego opinii uczestników mszy - zarówno księży, jak i polityków - "należałoby wszystkich tych ludzi wysłać na przymusową kwarantannę, skoro złamali zasady". 

Zobacz wideo Premier: Wygrywamy z epidemią! Epidemiolożka: Nie wygrywamy
Więcej o: