Polska szarą plamą na koronawirusowych mapach europejskiej agencji. ECDC odpowiada, dlaczego nie ma danych

Na mapach Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób Polska została oznaczona szarym kolorem, co oznacza brak danych z naszego kraju. - Europejskie agencje nie wierzą dzisiaj polskiemu rządowi - alarmował poseł KO Cezary Tomczyk. Jednak Ministerstwo Zdrowia i ECDC tłumaczą, że brak danych wynika z założenia nowej strony, gdzie polskie władze raportują na temat epidemii koronawirusa.

Na opublikowanych czwartek mapach Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) dotyczących pandemii koronawirusa Polska została oznaczona kolorem szarym. Chodzi zestawienia danych dot. m.in. zgłaszanych zakażeń na 100 tys. mieszkańców w ujęciu 14-dniowym. Polska jest "szara" również na mapie opublikowanej przez ECDC w piątek.

Koronawirus. Polska na szaro na mapach europejskiej agencji

To oznacza, że instytucja nie otrzymała danych z naszego kraju. - Dane, które do tej pory były publikowane, które były pokazywane opinii publicznej, przestały być przez Europę uznawane. To jest oficjalna mapa pokazywana w całej Europie. Dzisiaj Polska jest zaznaczona kolorem szarym, to nie jest przypadek - alarmował na konferencji prasowej Cezary Tomczyk, poseł Koalicji Obywatelskiej. - Polska jest zaznaczona kolorem szarym dlatego, że europejskie agencje nie wierzą dzisiaj polskiemu rządowi, nie wierzą w dane, które są przekazywane przez polski rząd. Dzisiaj właściwie Polska jest zaznaczona takim samym kolorem jak Białoruś i Rosja, kraje, które są poza Unią Europejską, kraje, z którymi nigdy nie chcielibyśmy być porównywani - twierdził.

ECDC nie dostało danych z Polski. Powodem zmiana adresu strony

Na mapy zwrócił uwagę Michał Rogalski, twórca obywatelskiej bazy danych na temat epidemii koronawirusa. "Dlaczego Polska przestała raportować swoje dane epidemiczne do ECDC!? Chyba naprawdę chcemy żeby nasz kraj był traktowany jako ukryty hotspot wirusa" - stwierdził na Twitterze.

Do jego wpisu odniosło się Ministerstwo Zdrowia. Resort tłumaczy to niedawną zmianą strony, na której publikowane są informacje na temat m.in. zakażeń i zgonów spowodowanych koronawirusem. "ECDC przygotowując mapę samodzielnie pozyskuje dane ze źródeł publicznych krajów UE. W ostatnim czasie zmieniliśmy stronę, na której publikujemy dane. Nową stronę wskazaliśmy już ECDC" - stwierdził resort. "Polskim punktem kontaktowym w zakresie danych o zakażeniach jest NIZP-PZH (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny - red.), który na bieżąco jest w kontakcie z instytucjami europejskimi" - dodał.

Rogalski jednak zwrócił uwagę, że w źródłach, z których korzysta ECDC znajduje się adres aktualnej bazy danych Ministerstwa Zdrowia. 

Zobacz wideo "Być może będziemy musieli się pożegnać z herbatą czy czekoladą"

Do zamieszania z danymi odniosło się w końcu ECDC. Instytucja tłumaczy, że "podczas cotygodniowego zbierania danych do tworzenia map regionalnych, dane dotyczące COVID-19 w Polsce były niedostępne". "Rozumiemy, że aktualizacja witryny w zeszłym tygodniu mogła spowodować, że używany wcześniej link stał się niedostępny" - czytamy we wpisie ECDC. Dalej Centrum wyjaśnia, że w związku z brakiem danych, Polska została oznaczona kolorem szarym. "Jesteśmy w bliskim kontakcie z władzami polskimi i wspólnie pracujemy nad szybkim rozwiązaniem tej niefortunnej sytuacji" - czytamy. ECDC zapewnia, że "zostanie to odzwierciedlone w aktualizacji w przyszłym tygodniu". 

Więcej o: