Rząd tłumaczy, jak będzie wyglądał proces szczepień. "Szczepimy każdego, niezależnie od ilości przeciwciał"

W piątek podczas konferencji prasowej szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, minister zdrowia Adam Niedzielski i krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban poinformowali, jak będzie wyglądał w Polsce proces szczepienia przeciwko SARS-CoV.

Michał Dworczyk poinformował, że od 4 do 11 grudnia mogą się zgłaszać podmioty lecznicze, które chcą brać udział w narodowym programie szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Po 11 grudnia zostanie podjęta decyzja ile szpitali tymczasowych zostanie wykorzystanych jako dodatkowe punkty masowych szczepień.

Warunki, które musi spełnić podmiot realizujący szczepienia to:

  • odpowiedni czas pracy,
  • zespół wyjazdowy,
  • możliwość wykonania minimum 180 szczepień tygodniowo,
  • odpowiednie warunki lokalowe.

Zgłosić się do udziału w programie mogą:

  • przychodnie (POZ, AOS),
  • lekarze samodzielnie prowadzący praktykę,
  • szpitale,
  • szpitale rezerwowe.

- Chcemy, żeby podmioty szpitalne, POZ i podmioty prywatne zgłaszały swoje zespoły. Nie ma żadnego wymogu kontraktu z NFZ. Mamy tu pełną dowolność, wystarczy, żeby zespół spełniał podstawowe kryteria - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Lista punktów szczepień

15 grudnia zostanie udostępniona lista punktów szczepień. - Naszym celem jest stworzenie punktów, w których się można szczepić w każdej gminie. Szacujemy, że w skali Polski może to być ok. ośmiu tysięcy punktów. Zakładamy, że w tej operacji weźmie udział ok. 40-50 tys. [osób z] personelu medycznego. Chcemy, żeby program szczepień nie zakłócił normalnego funkcjonowanie pracy przychodni, POZ-ów - podkreślił Michał Dworczyk. Dodał, że planowane jest stworzenie w każdej gminie co najmniej jednego mobilnego punktu szczepień.

Szczepionka dostępna na początku stycznia

Szczepionka będzie dostępna prawdopodobnie na początku stycznia, dlatego, że trwa jeszcze proces rejestracji i oceny wyników badań klinicznych - powiedział prof. Andrzej Horban. Dodał, że efekt będzie widoczny mniej więcej po sześciu tygodniach, dlatego że w większości szczepionek będą wymagane dwie dawki. Krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych zdementował także informacje nt. szkodliwości szczepionki na SARS-CoV-2. - Stanowczo chcieliśmy zdementować głosy, różne dziwne hipotezy, że szczepionka jest w jakiś sposób niebezpieczna, a nie daj Boże modyfikuje jakąkolwiek genetykę. Otóż, nie modyfikuje, jest bezpieczna, z objawów ubocznych, które znamy to są najczęściej takie jak objawy miejscowe podobne do tych przy szczepieniach na grypę i mówiąc trochę autozłośliwie: czasami zdarzają się przypadki omdleń na widok strzykawki w ręku pani pielęgniarki, dziwnym trafem dotyczy to głównie mężczyzn, co by świadczyło, że ta płeć jest bardziej wrażliwa na bodźce i słabsza - stwierdził ekspert.

Szczepionka będzie działała wtedy, kiedy zostanie zaszczepiona większa część społeczeństwa. Na razie chcemy ochronić te najbardziej narażone grupy. Nie wyeliminujemy całkowicie wirusa, ale chcemy ograniczyć jego transmisję

- podkreślił prof. Andrzej Horban.

Kto będzie szczepił?

- Na tym etapie nie planujemy rozluźnienia systemu jak w USA, gdzie do szczepienia przeciw koronawirusowi mogą kwalifikować farmaceuci. Kwalifikować do szczepienia może tylko lekarz, ale szczepić mogą pielęgniarki, ratownicy i inni uprawnieni do tego pracownicy ochrony zdrowia - powiedział podczas konferencji Michał Dworczyk, szef KPRM.

- Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby osoby, które przeszły już COVID-19 były szczepione. Szczepimy każdego, niezależnie od ilości przeciwciał - podkreślił prof. Horban. Dodał, że poza ostrą chorobą gorączkową, która wymaga wyjaśnienia przyczyny, wszystko inne nie jest przeciwwskazaniem do zaszczepienia.

Minister zdrowia poinformował, że akcja szczepienia rozpocznie się na przełomie stycznia i lutego. - W okolicach wakacji sytuacja powinna się na tyle uspokoić, że będziemy w stanie normalnie funkcjonować - zapewniał Niedzielski.

Zobacz wideo Premier obiecuje: Szczepionka na koronawirusa będzie darmowa i dobrowolna
Więcej o: