Kraków otrzyma pomoc w walce z pandemią od Niemiec. Do miasta wyruszył pierwszy transport

Kraków jest wspierany w walce z epidemią koronawirusa przez Lipsk. Z niemieckiego miasta wyruszył już pierwszy transport m.in. maseczek, fartuchów i płynów do dezynfekcji, którego wartość szacowana jest na 100 tys. euro. Niewykluczone, że do Krakowa trafi również dodatkowa aparatura medyczna.

Kraków i Lipsk pozostają w stałym kontakcie, aby ustalić, jakie są najpilniejsze potrzeby szpitali oraz jaki sprzęt mogą dostarczyć Niemcy. Pomoc trafiająca do stolicy Małopolski zostanie rozdysponowana pomiędzy trzy placówki: Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego, Szpital Miejski Specjalistyczny im. Gabriela Narutowicza oraz Miejskie Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych.

Kraków otrzyma pomoc w walce z koronawirusem . "Pomoc zaoferował zaprzyjaźniony Lipsk"

"Pandemia COVID-19 jest największym od lat wyzwaniem dla polskiej służby zdrowia. W tym trudnym czasie medyczną pomoc dla naszego miasta zaoferował zaprzyjaźniony Lipsk" - można przeczytać w oświadczeniu władz Krakowa. Lipsk jest jednym z miast partnerskich Krakowa.

Koronawirus w LubelskiemCOVID-19. Resort podał dane nt. zgonów wśród pracowników ochrony zdrowia

Magistrat podkreślił, że oprócz środków ochrony osobistej, które trafią do Małopolski z Lipska, trwają rozmowy z władzami Drezna, które mogą dostarczyć do Krakowa dodatkową aparaturę medyczną. Pierwszy transport z Lipska wyruszył do Polski w czwartek (3 grudnia).

Władze Krakowa podziękowały nadburmistrzowi Lipska Burkhardowi Jungowi oraz jego współpracownikom, w szczególności Gabrieli Goldfuß oraz pastorowi Friedrichowi Magiriusowi za pracę na rzecz organizacji pomocy dla stolicy Małopolski.

Prezydent Duda nie chciał pomocy

Pod koniec października prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wysłał do prezydenta Andrzeja Dudy list, w którym życzył mu szybkiego powrotu do zdrowia (prezydent przechodził przez zakażenie koronawirusem) oraz wyraził gotowość do udzielenia Polsce pomocy w walce z pandemią.

"Tam, gdzie krajowe możliwości medyczne sięgają swoich granic, powinniśmy zrobić wszystko, żeby sobie nawzajem pomagać. Daj mi znać, jeśli są rzeczy, które możemy zrobić dla Polski w obecnej sytuacji" - można przeczytać w liście Steinmeiera.

Szczepionka na koronawirusaPandemia koronawirusa. Pierwsza partia szczepionek już w Wielkiej Brytanii

Andrzej Duda podziękował za pomoc proponowaną przez Niemcy, ale jej nie przyjął. Kilka dni później wiceminister zdrowia Waldemar Kraska tłumaczył, że decyzja o odrzuceniu pomocy w walce z pandemią koronawirusa była podyktowana tym, że Polska jest samowystarczalna i nie potrzebuje dodatkowych łóżek ani respiratorów. Innego zdania były m.in. władze Mazowsza, które zadeklarowały chęć przyjęcia dodatkowego sprzętu z Niemiec.

Zobacz wideo Prof. Gańczak o szczepionkach: Polska jest znowu w niechlubnym miejscu w Europie
Więcej o: