Ponad półtora miliona ofiar śmiertelnych koronawirusa na świecie. Łącznie odnotowano 65 milionów zakażeń

Liczba ofiar koronawirusa przekroczyła w czwartek półtora miliona. Najwięcej zgonów było dotychczas w Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Indiach.

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa na świecie przekroczyła półtora miliona. Poinformowali o tym naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. Liczba zakażeń na świecie od początku pandemii to obecnie prawie 65 milionów.

Najwięcej ofiar w USA

Najwięcej ofiar śmiertelnych koronawirusa jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie dotąd zmarło 280 tysięcy zakażonych osób. Tylko wczoraj w USA odnotowano prawie 2800 zgonów, najwięcej od kwietnia. Z kolei w Brazylii na COVID-19 zmarły dotąd 174 tysiące osób, a w Indiach - 138 tysięcy. Iran z kolei w czwartek przekroczył milion zakażeń.

Zobacz wideo Premier obiecuje: Szczepionka na koronawirusa będzie darmowa i dobrowolna

Szczepionka na koronawirusa

Rosja zaczyna od soboty program masowych szczepień, mimo iż wyprodukowana w Moskwie szczepionka nie przeszła wszystkich niezbędnych testów. W środę brytyjski rząd przekazał, że szczepionka została zatwierdzona przez agencję Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych. Szczepionka firmy Pfizer i BioNTech to pierwszy dopuszczony do obiegu preparat, osiąga 95 procent skuteczności.

W Europie Zachodniej kolejne kraje ogłaszają terminy rozpoczęcia szczepień, pod warunkiem, że Komisja Europejska dopuści do użytku preparaty koncernów Pfizer lub Moderna. - Na początku liczba szczepionek będzie stosunkowo niewielka, dlatego apelujemy, by poszczególne kraje zdecydowały, kto jako pierwszy zostanie zaszczepiony, by maksymalnie wykorzystać potencjał, jaki będziemy mieć - mówił na konferencji prasowej szef biura Światowej Organizacji Zdrowia w Europie Hans Kluge.

Sylwester 2020. Jakie obostrzenia będą obwiązywać? Sylwester 2020. Ile osób będzie mogło uczestniczyć w zabawie noworocznej?

Tymczasem Facebook zapowiedział, że będzie usuwać wpisy z fałszywymi informacjami na temat szczepionek na koronawirusa. Wcześniej podobną decyzję ogłosiły władze serwisu YouTube.

Wigilia. Zdjęcie ilustracyjne Ile osób będzie można zaprosić na Wigilię? Jest projekt rozporządzenia

Święta z koronawirusem

Kraje europejskie szykują się tymczasem do wprowadzenia dodatkowych obostrzeń na święta Bożego Narodzenia. W Hiszpanii przy świątecznym stole będzie mogło spotkać się co najwyżej dziesięć osób. W Niemczech podczas rodzinnych spotkań bożonarodzeniowych może zgromadzić się także maksymalnie dziesięć osób. W Polsce według przepisów ma to być "do pięciu osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania, lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie".

Więcej o: