Koronawirus w Polsce. Resort zdrowia podał dane nt. zgonów wśród pracowników ochrony zdrowia

Koronawirus przyczynił się do śmierci m.in. 43 lekarzy, 32 pielęgniarek, sześciu dentystów, trzech farmaceutów, dwóch ratowników medycznych i dwóch położnych - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia.

Udostępnione Polskiej Agencji Prasowej zestawienia pokazują, że od początku epidemii w Polsce zakażenie koronawirusem wykryto u 15 720 lekarzy, 1253 diagnostów laboratoryjnych, 40 669 pielęgniarek, 3754 położnych, 2487 ratowników, 1407 dentystów, 1636 farmaceutów i u 20 felczerów. Łącznie prawie u 67 tys. pracowników służby zdrowia

Dane obejmują stan zakażeń do 1.12.2020 roku, a zgonów do 30.11.2020 roku. Źródłem danych o zakażeniach jest rejestr EWP testy. Dane o zgonach obejmują te stwierdzone w trakcie hospitalizacji. Są one wykazane w Krajowym Rejestrze Pacjentów z COVID-19.

Od początku epidemii badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 1 280 610 osób, z których 18 828 zmarło. Przebadano dotąd 6 133 163 osób. Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa ok. 20 tys. chorych.

Prof. Maria Gańczak: Nie wygrywamy z pandemią

- Dla mnie liczą się twarde liczby, współczynniki, wskaźniki, trendy, prognozy epidemiologiczne oparte o modelowanie, więc na pewno mogę powiedzieć, że nie wygrywamy z epidemią, bo świadczą o tym chociażby liczby zgonów. Może zacznę inaczej. My jesteśmy w tej chwili na 13. miejscu w świecie jeśli chodzi o liczbę zakażonych SARS-CoV-2. To jest 13 miejsce na dwieście kilkanaście krajów. Więc niestety jest to niechlubne wysokie miejsce - powiedziała w czwartek w rozmowie z Gazeta.pl prof. Maria Gańczak. - Tylko pięć krajów jest gorszych od nas jeśli chodzi o liczbę testów na milion mieszkańców. To oznacza, że gdybyśmy testowali szerzej, to nie bylibyśmy nawet na 13. miejscu w świecie jeśli chodzi o liczbę zakażonych, ale zdecydowanie wyżej - podkreśliła epidemiolożka. 

Zobacz wideo Oficjalnie mamy milion zakażonych, a jak jest naprawdę?

Autorka: Katarzyna Lechowicz-Dyl/PAP

Koronawirus: aktualne zalecenia i informacje na gov.pl

Więcej o: