Koronawirus w Polsce. W piątek rząd przedstawi szczegóły dot. organizacji szczepień

W piątek o 9:30 rząd przedstawi informacje o tym, które placówki medyczne będą mogły szczepić Polaków przeciwko koronawirusowi. - Poinformujemy o szczegółowych warunkach, jakie te podmioty będą musiały spełnić - powiedział Polskiemu Radiu szef Kancelarii Premiera, Michał Dworczyk.

W środę Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska podpisała umowy na 45 mln dawek szczepionki. - Cały proces ma być zorganizowany w sposób szybki. Szczepionka będzie darmowa i dobrowolna. Cała logistyka jest organizowana przez kilka podstawowych podmiotów z naszymi ministerstwami i Agencją Rezerw Materiałowych na czele - powiedział szef rządu.

Szczepionki będą ważny elementem odcięcia wirusa od zasilania. Wirus ma swoje zasilanie, kiedy przenosi się z człowieka na człowieka. Szczepionka odcina tę możliwość w najlepszy możliwy sposób

- powiedział premier. - Szczepienia to nie tylko powrót do normalności. Patrzmy też na szczepienia, jako mechanizm ochrony miejsc pracy - dodał.

Szczepionka ma być darmowa i dobrowolna

Mateusz Morawiecki zapowiadał, że szczepienia na koronawirusa będą prowadzone "w każdej gminie", placówki medyczne mają być w tym wspierane przez punkty mobilne oraz szpitale tymczasowe. - W najbliższych tygodniach polskie władze ruszą też z kampanią informacyjną, którą ma zachęcić Polaków do poddanie się szczepieniu - dodał Michał Dworczyk.

Oczywiście zabiegamy o jak najwyższą frekwencję jeśli chodzi o osoby, które zdecydują się na szczepienie. 15 grudnia ruszy infolinia oraz strona internetowe, dedykowane wyłącznie programowi szczepień

- zaznaczył minister.

Szczepienia na koronawirusa w Polsce mogą się rozpocząć już w lutym, będą darmowe i dobrowolne. W pierwszej kolejności szczepieni będą m.in. medycy, mundurowi i seniorzy.

Zobacz wideo Prof. Gańczak o szczepionkach: Polska jest znowu w niechlubnym miejscu w Europie
Więcej o: