Pandemia koronawirusa. Pierwsza partia szczepionek już w Wielkiej Brytanii

Pierwsza partia opracowanych przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionek przeciw koronawirusowi znajduje się już na terytorium Wielkiej Brytanii - podała w czwartek późnym popołudniem stacja Sky News.

Wielka Brytania stała się w środę pierwszym państwem świata, które dopuściło do użycia szczepionkę Pfizer/BioNTech. Od wtorku mają zacząć się szczepienia. W czwartek rano zastępca naczelnego lekarza Anglii Jonathan Van-Tam mówił, że spodziewa się, iż pierwsze partie szczepionki pojawią się na terenie Wielkiej Brytanii w ciągu kilku godzin.

Szczepionka jest produkowana zakładach Pfizera w Belgii, ale, ponieważ musi być przechowywana w temperaturze -70 stopni Celsjusza, jej transport i dystrybucja jest dużym wyzwaniem logistycznym. Jak podała stacja Sky News, szczepionki przyjechały ciężarówkami przez tunel pod kanałem La Manche i były rozdzielane pomiędzy Anglię, Szkocję, Walię i Irlandię Północną.

Byli prezydenci USA Bill Clinton Barack Obama i George W. BushUSA. Byli prezydenci przyjmą szczepionkę na koronawirusa przed kamerami

Pierwsza partia szczepionek już w Wielkiej Brytanii

Na początku szczepienia mają się odbywać w około 50 szpitalach na terenie całego kraju. Według przedstawionych w środę zasad, na początku powinni zostać zaszczepieni pensjonariusze domów opieki oraz ich opiekunowie, ale Van-Tam sugerował, że z powodu kwestii logistycznych związanych z temperaturą przechowywania, konieczna będzie pewna elastyczność w ustalaniu kolejności szczepień.

Brytyjski rząd zamówił 40 milionów dawek szczepionki, która, aby była skuteczna, wymaga dwóch dawek. Zdecydowana większość z nich zostanie dostarczona w przyszłym roku.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński/PAP

Koronawirus: aktualne zalecenia i informacje na gov.pl

Zobacz wideo Premier obiecuje: Szczepionka na koronawirusa będzie darmowa i dobrowolna
Więcej o: