Koronawirus. Pierwszy przypadek reinfekcji w Hiszpanii. Zakaeni po raz drugi mog infekowa innych

Hiszpascy lekarze opisali pierwszy w tym kraju przypadek ponownego zakaenia koronawirusem SARS-CoV-2. Wykazali take, e w przypadku reinfekcji pacjent moe zakaa innych.
Zobacz wideo Premier: Wygrywamy z epidemią! Epidemiolożka: Nie wygrywamy

Lekarze ze szpitala Gregorio Marañóna w Madrycie opisali pierwszy przypadek ponownego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Hiszpanii. Osobą, która przebyła COVID-19 dwukrotnie jest pacjentka, która nie jest w grupie podwyższonego ryzyka. Kobieta zachorowaa po raz pierwszy w kwietniu, a po raz drugi w październiku 2020 roku.

Prof. Karolina SierońProf. Sieroń o przebiegu koronawirusa. "Wróciłam zza czerwonej linii"

Hiszpania. Pacjentkę zaatakowały dwa różne szczepy koronawirusa

Zespół naukowców z madryckiego szpitala, którym kieruje dokor Darío García de Viedma, opisał pełny scenariusz epidemiologiczny dotyczący reinfekcji. Badacze dowiedli, że kobieta, która zakaziła się koronawirusem po raz drugi, mogła zakażać inne osoby ze swojego najbliższego otoczenia, na co wcześniej nie było dowodów. Wykazali także, że szczep SARS-CoV-2, który spowodował reinfekcję, różni się od tego, który był przyczyną pierwszego zakażenia.

"Oprócz pełnego sekwencjonowania genomu wirusa przeprowadzono wyczerpujące wywiady epidemiologiczne w celu uporządkowania łańcucha przenoszenia koronawirusa. (...) W związku z tym nie tylko udało się ustalić, że wariant, który ponownie zainfekował pacjentkę, odpowiada wariantom krążącym w jej środowisku epidemiologicznym, ale także opisano po raz pierwszy, w jaki sposób pacjentka po ponownym zakażeniu powoduje kolejne przeniesienie w jej bliskim otoczeniu" - pisze hiszpański portal Gaceta Medica

Do tej pory na całym świecie opisano tylko 27 przypadków ponownego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Przykład Hiszpanki, która chorowaa na COVID-19 dwukrotnie, pokazuje, że powtórna walka z koronawirusem może być trudniejsza niż pierwsze starcie. Lekarze wskazują, że w jej przypadku przebieg drugiego zakażenia był cięższy, a kobieta wymagała hospitalizacji.

Restauracja w Hiszpanii.Hiszpania. Mieszkańcy odwołali wójta, który zamknął jedyny we wsi bar