Londyn poinformował, jak będą transportowane szczepionki. Zmrożone paczki z GPS i pudełka jak do pizzy

W przyszłym tygodniu w Wielkiej Brytanii rozpocznie się dystrybucja szczepionki firmy Pfizer i BioNTech. Preparat wymaga specjalnego transportu i przechowywania - rząd w Londynie poinformował, jak to przedsięwzięcie będzie wyglądało od strony logistycznej.

W środę brytyjski rząd przekazał, że szczepionka została zatwierdzona przez agencję Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych. Szczepionka firmy Pfizer i BioNTech to pierwszy dopuszczony do obiegu preparat, osiąga 95 procent skuteczności. Z informacji podanych przez rząd wynika, że skutki uboczne szczepionki są łagodne i trwają najwyżej kilka dni. 

Skomplikowana procedura transportu

Kraje, do których trafi preparat, muszą zapewnić specjalne warunki do jego chłodzenia, ponieważ musi być on przechowywany w chłodniach, w temperaturze -70 stopni Celsjusza przez maksymalnie sześć miesięcy. Nieotwierany pakunek po wyjęciu z chłodni musi w ciągu 10 dni dotrzeć do miejsca, gdzie będą prowadzone szczepienia. Po jego dostarczeniu szczepionki mogą być przechowywane przez maksymalnie pięć dni w lodówkach, w temperaturze od 2 do 8 st. C.

Szczelne paczki i pudełka jak na pizzę

Firma Pfizer opracowała specjalny sposób dystrybucji szczepionki. Jak donosi BBC, szczepionki będą dystrybuowane z ośrodków w USA, Belgii i Niemczech. Preparat będzie transportowany w szczelnych pudłach, a wewnątrz znajdą się kartoniki przypominające pudełka na pizzę i suchy lód. Każdy pakunek, zawierający do pięciu tysięcy dawek, będzie miał wbudowany nadajnik GPS. Producent zapowiada, że pudełka do przechowywania szczepionek będą bardzo drogie.

Na razie nie wiadomo, jakie dokładnie będą koszty transportu i samego opakowania do transportu. BBC podaje, że firma Polar Thermals, która zajmuje się transportem innych szczepionek, w tym preparatów produkcji Pfizera, dysponuje opakowaniami, które utrzymują temperaturę -8 st. C przez pięć dni i mieści 1200 dawek szczepionki. Opakowanie kosztuje około pięciu tysięcy funtów (niecałe 25 tys. zł), ale może być wykorzystywane dowolną ilość razy. Polar Thermals w transporcie, zamiast suchego lodu, wykorzystuje aerożel.

Zobacz wideo Premier obiecuje: Szczepionka na koronawirusa będzie darmowa i dobrowolna

Szczepionka w proszku ma ułatwić transport

Pfizer ogłosił, że opracowuje nową formułę szczepionki - preparat w proszku. Takie rozwiązanie ułatwiłoby by transport i obniżyło koszty dystrybucji. Firma zapowiedziała, że szczepionka w proszku powinna ukazać się w przyszłym roku. Jak na razie, aby szczepionka była skuteczna, należy przyjąć dwie dawki w odstępie około 21 dni.

Więcej o: