Prof. Maria Gaczak: Nie wygrywamy z pandemi. wiadcz o tym, chociaby liczby zgonw

W czwartek gocini Porannej Rozmowy Gazeta.pl bya prof. Maria Gaczak, epidemioloka oraz wiceprezydentka Sekcji Kontroli Zakae Europejskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego. Rozmawia Jacek Gdek.

Prof. Maria Gańczak odniosła się do słów premiera Mateusza Morawieckiego, który w ostatnich dniach stwierdził, że "dane nie kłamią, wygrywamy z epidemi".

- Trudno mi polemizować z premierem RP. Ja jestem epidemiologiem i zakaźnikiem. Dla mnie liczą się twarde liczby, współczynniki, wskaźniki, trendy, prognozy epidemiologiczne oparte o modelowanie, więc na pewno mogę powiedzieć, że nie wygrywamy z epidemią, bo świadczą o tym chociażby liczby zgonów. Może zacznę inaczej. My jesteśmy w tej chwili na 13. miejscu w świecie jeśli chodzi o liczbę zakażonych SARS-CoV-2. To jest 13 miejsce na dwieście kilkanaście krajów. Więc niestety jest to niechlubne wysokie miejsce. Jeśli spojrzymy na kraj, który jest tuż przed nami, na Niemcy, to zauważamy, że np. w Niemczech było w ostatnich dniach mniej nawet niż 1000 zgłoszonych nowych przypadków i ok. 20-30 zgonów. A zestawiamy to z danymi polskimi, gdzie mamy zgonów ponad 600 i ok. 14 tys. w dniu wczorajszym zakażeń. A Niemcy testują dwa razy więcej w przeliczeniu na milion mieszkańców, niż Polska. Tylko pięć krajów jest gorszych od nas jeśli chodzi o liczbę testów na milion mieszkańców. To oznacza, że gdybyśmy testowali szerzej, to nie bylibyśmy nawet na 13. miejscu w świecie jeśli chodzi o liczbę zakażonych, ale zdecydowanie wyżej - powiedziała epidemiolożka. 

Prof. Maria Gańczak poruszyła także temat szczepień. - Dlaczego tyle obaw budzi to szczepienie? Dlatego, że Polska jest znowu w takim niechlubnym miejscu w Europie, na takiej niechlubnej pozycji, jeśli chodzi np. o szczepienia przeciwko grypie. My jesteśmy wyszczepieni mniej więcej co sezon w granicach czterech proc. populacji. Wszelkiego rodzaju wieloletnie próby dotarcia do Polaków z apelem, aby szczepili się przeciw grypie, spełzały na niczym. Jeśli chodzi generalnie o zaufanie do szczepień, takie badania były przeprowadzane przez londyńską szko higieny i medycyny tropikalnej. Okazało się, że Polacy są na ostatnim miejscu wśród 20 krajów UE jeśli chodzi o zaufanie do bezpieczeństwa i skuteczności szczepień w ogóle - powiedziała ekspertka.

Premier Mateusz MorawieckiMorawiecki: Wygrywamy z epidemią! Eksperci nie podzielają tego entuzjazmu