Skutki uboczne szczepionki na koronawirusa są łagodne i utrzymują się maksymalnie kilka dni

W środę brytyjski rząd przekazał, że szczepionka została zatwierdzona przez agencję MHRA i będzie wprowadzona już w przyszłym tygodniu. Skutki uboczne preparatu firmy Pfizer i BioNTech są łagodne i trwają maksymalnie kilka dni.

Wielka Brytania szykuje się do programu masowych szczepień na Wyspach. To pierwszy kraj na świecie, który dopuścił do obiegu szczepionkę na COVID-19. Jak informował brytyjski rząd szczepionka na koronawirusa będzie dobrowolna.

Preparat mogą przyjmować dorośli oraz młodzież powyżej 16. roku życia. Szczepionka firm Pfizer i BioNTech musi być przechowywana w minus 70 stopniach Celsjusza i osiąga aż 95 procent skuteczności w działaniu. Jak informują producenci, żeby preparat był skuteczny, należy przyjąć dwie dawki w odstępie 21 dni.

Skutki uboczne szczepionki

Według producenta większość skutków ubocznych jest łagodna i powinna ustąpić po paru dniach. Jeśli pojawi się ból lub gorączka, można stosować standardowe leki przeciwbólowe. Najczęściej występującymi skutkami ubocznymi są: ból w miejscu szczepienia, ból głowy, dreszcze, gorączka, ból mięśni i ból stawów. Wszystkie firmy, które zgłaszały swoją propozycję szczepionki, raportowały podobne skutki uboczne. Na razie nie są znane długofalowe skutki szczepionki, ponieważ nie przeprowadzono wystarczająco długich prób w tym zakresie.

Naukowcy ostrzegają, że nie wiadomo jaki wpływ szczepionka ma na kobiety w ciąży, ponieważ nie przeprowadzono badań z ich udziałem. W związku z tym lekarze zalecają, aby unikać zajścia w ciążę przez dwa miesiące po szczepieniu.

Badania nie stwierdziły, żeby któryś ze składników szczepionki powodował uszczerbek na zdrowiu jeśli jest stosowany w zalecanych ilościach. Reakcje alergiczne wywołane preparatem są rzadkie, ponieważ wszystkie składniki są zawarte w opisie szczepionki.

Zobacz wideo Kiedy powstanie szczepionka lub lek na koronawirusa?
Więcej o: